CO JSTE O BÁSNÍCÍCH NEVĚDĚLI: Chyby ve filmu i neuvěřitelný honorář!

Aktualizováno 17.05.2016

Jak svět přichází o básníky - 1

Kolik činil honorář hlavního herce? Co na to režisér, když se Šafránková odmítla svléknout a jaké jsou ve filmu chyby? ČTETE ZDE!

Původně měli zářit ve dvojici kamarádů Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý. Režisér Dušan Klein ovšem nakonec vybral Pavla Kříže a Davida Matáska, kteří v té době spolu studovali. Škola ovšem s filmováním nesouhlasila, a tak herci kvůli tomu, že si ve filmu zahráli, dostali trojky z chování.


Pavel Kříž si za ztvárnění Štěpána Šafránka v prním díle Jak svět přichází o básníky vydělal 2400 Kčs a honorář za jeden natáčecí den činil 120 Kčs! Dnes by tato částka odpovídala zbruba 16 000 Kč!

Podívejte se:
ŠTĚPÁNKOVY HOLKY Z BÁSNÍKŮ: Jak dnes tyhle krásky vypadají?

V Barrandově sice zařadili scénář do výroby, ale v úspěch filmu moc nevěřili. Režisér si prošel peklem při schvalovací projekci, protože se nikdo ani nezasmál. Ústřední výbor tehdy dokonce vydal zákaz psaní o filmu v tisku. Nakonec měla komedie úspěch a vidělo ji v kinech 1,6 milionu diváků.

Ani při tomhle filmu se nepodařilo zabránit několika chybám. Na jednom záběru si může pozorný divák všimnout cedule „Okresní muzeum Mělník“, ovšem děj je zasazen do fiktivního města Hradiště.

Nepřehlédněte:
NA TO SE NEZAPOMÍNÁ: Seriály, které znal v 90. letech každý puberťák!

Další chyba je v záběru, kdy se na jevišti zpívá "Pojď se mnou, zavedu tě do ráje", a na pódiu se objeví Oldřich Navrátil (Emil Nádeníček) a následně v krátkém prostřihu do hlediště si lze všimnout toho samého herce, jak sedí za dvojicí režisérů.


Animované pasáže filmu má na svědomí Miroslava Šafránková, která se odmítla svléknout. Režisér navrhl animovanou alternativu, která se mu zalíbila natolik, že dostala ve fimu velký prostor.

Čtěte dál:
Neuvěřitelné! Podívejte se, jak se změnili hrdinové seriálu Krok za krokem!


Novinky z NOVY