ANKETA: Která česká pohádka je podle vás ta NEJKRÁSNĚJŠÍ?

Aktualizováno 31.12.2018

české pohádky - 5
Zdroj: Nova.cz

Vánoce jsou svátky klidu, radosti a spokojenosti. Samozřejmě během nich nesmí chybět cukroví a sledování českých pohádek v rodinném kruhu. Na kterou pohádku se nejvíc těšíte? A která je pro vás ta NEJ? Hlasujte!

Byl jednou jeden král

Určitě si všichni vybavujete scénku, kdy dcera Drahomíra říká svému otci, že ho má ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl. To známe všichni, možná ale nevíte, že scéna, při které se Maruška líbá s rybářem, se natáčela na desetkrát! Tehdy jen patnáctiletá Maruška se totiž hrozně styděla a nevěděla, jak se to dělá.

Zdroj: Nova.cz


Zlatovláska

Zlatovlásko, krásko, kdo ví co bude dál. Zlatovlásko, krásko, chce tě bohatý král. Něžná pohádka podle Erbenovy předlohy měla velký úspěch již během premiéry. A není se čemu divit, již samotná úvodní píseň má své kouzlo. Příběh Jiříka a zlatovlasé princezny se natáčel na zámku Červená Lhota a Sychrov. Jistě jste ji viděli několikrát a všimli jste si chybek? Například ve scéně, kdy je Jiřík (Petr Štěpánek) mrtvý, je zřetelně vidět, jak dýchá. A v jednom momentě jsou Zlatovlásce (Jorga Kotrbová) z čepce vidět hnedné vlasy.

Zdroj: Nova.cz

Princezna se zlatou hvězdou

Jediná česká veršovaná pohádka se točila na zámku v Průhonicích. Princezna Lada měla se svou hvězdou na čele velké problémy. Maskéři ji ráno hvězdu nalepili a až večer ji sundali. Po několika dnech měla představitelka Lady herečka Marie Kyselková (dnes 79 let) přes celé čelo od lepidla podrážděný červený pruh.

Zdroj: Nova.cz


Pyšná princezna

Pohádka o pyšné princezně se zapsala do historie československé kinematografie coby nejúspěšnější zhlédnutý film. Do kin dorazilo více než osm milionu diváků. Na televizní obrazovky se pohádka dostala až po 13 letech od natočení.

Zdroj: Nova.cz


Princezna ze mlejna

Pohádka byla oblíbená nejenom v České republice, ale úspěch sklidila i v jiných zemích. Vysílaná byla například i v Honkongu nebo Singapuru. Celkově byla prodaná do více než 20 států světa. A mlýn, ve kterém se zabydlel čert alias Yvetta Blanarovičová, byl postavený z polystyrenu a kartonu.

Zdroj: Nova.cz


Jak se budí princezny

Pohádka o princezně Růžence získala řadu ocenění, ale neobešla se bez zranění. Princ Jaroslav (Jan Hrušínský) utrpěl během natáčení vlastní vinou zlomeninu stehenní kosti. Chtěl překvapit Růženku (Marii Horákovou) a rozhodl se, že k ní vleze do hotelového pokoje po římse. Římsa se však s hercem utrhla a on proletěl skrz skleněnou tabulí do restaurace a spadl na výčep mezi stoly. Nepříjmené zranění naštěstí zůstalo bez následků.

Zdroj: Nova.cz


Šíleně smutná princezna

Hudební pohádka o smutné princezně (Helena Vondáčková), která se zamilovala do prince Václava (Václav Neckář) v našem seznamu rozhodně nesmí chybět. Všechny písničky sepsal skladatel Jan Hammer v neuvěřitelných sedmnácti V době natáčení mu bylo pouhých 17 let.

Zdroj: Nova.cz


Princ a večernice

Nadpozemská pohádka o princi Velenovi, který se zamiloval do krásné Večernice, se neobešla bez vtipné historky. Při scéně, kdy princezny spadly do rybníka se až po pádu zjistilo, že rybník je opravdu hodně zanesený bahnem a velice zapáchá. Herci se pak nepříjemného zápachu  dlouho nemohli zbavit.

Zdroj: Nova.cz

Tři oříšky pro popelku

"Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš." Ano, tato oblíbená pohádka k vánoční idylce zkrátka patří. Co jste ale nevěděli? Třeba to, že pohádka je oblíbená i v jiných zemích. I ve Spojených Arabských Emirátech se vysílá každý rok!

Zdroj: Archiv TV Nova

 

Která pohádka je podle vás ta nejkrásnější, nejdojemnější, nejzamilovanější, zkrátka ta nej? Hlasujte!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

S ČERTY NEJSOU ŽERTY: Kdo s kým randil a proč musel režisér přebarvit koně načerno?

TOP 10: Shrek – pohádka plná chyb! Podívejte se, co autorům slavného animáku uteklo

TOP 10: Slavná pohádka Ledové království je plná chyb! Všimli jste si jich?

POZNÁTE HO? Hádejte, který slavný herec se stal předobrazem pro postavu v pohádce Vánoční koleda!
 


Novinky z NOVY