VÍKENDOVÉ PRÁZDNINY: Farma plná šťastných zvířat: Jak se žije na ekofarmě?

Aktualizováno 05.08.2014

Vikend - 2

Jak dlouho po narození se musí tele napít mateřského mléka? Které zvíře je v našich podmínkách nejnebezpečnější? Je prase chytřejší než pes? A jak chutná hovězí Achillova šlacha? To a mnohé další se dozvíte ve Víkendových prázdninách z farmy, už dnes večer ve 21:15.

Farma Josefa Sklenáře u Jihlavy je tak trochu jiná, než je běžné. Jeho zvířata žijí většinu času venku, na čerstvém vzduchu. Svým čuníkům dokonce postavil malé přístřešky ve tvaru pyramid. Prý nejideálnější tvar. Prasátka v nich žijí od jara do podzimu a mateřské mléko pijí celé tři měsíce. Ne tedy jen třicet dní, jak je běžné v konvenčních chovech. Stáli jsme dokonce u jednoho světového prasečího rekordu. Pro tuto příležitost jsme pasovali prasnici Zdeničku na kameramanku.

Reportér Aleš Vašíček navštěvoval tuto farmu během celého roku a byl i u rození telat. Zjistil, že se samotným porodem drama nekončí. Někdy je potřeba tele naučit pít, když ho jeho matka odmítá. Dozvěděl se také, jaký pozor je dobré si dát na krávu, která se pase se svým teletem.

Kromě zvířat jsme se prodírali i lánem technického konopí a zjišťovali, jak moc je tato rostlina vlastně užitečná. A když už byla řeč o chovu zvířat, zakončili jsme naši reportáž v kuchyni. Anglický šéfkuchař Paul Day nám ukázal, jak si pochutnat na hovězí achilovce.

Sledujte Víkendové prázdniny dnes ve 21:15!


 


Novinky z NOVY