Nestahujte nelegálně! Apeluje Ewa Farna a Ben Cristovao skrze projekt Podporuj muziku

Aktualizováno 29.09.2015


Tito dva mladí a úspěšní zpěváci se zapojili do projektu „Buď toho součástí. Podporuj muziku!“, který si klade za cíl vysvětlit žákům základních škol, co jsou autorská práva, a eliminovat tak nelegální stahování hudby. Podívejte se na video a zjistíte víc.

Projekt je zaměřen především na děti druhého stupně základních škol, kterým bude vysvětleno, že nelegální stahování hudby je v podstatě krádež. Dopomoci by jim k tomu měl stejnojmenný dokument odprezentovaný v hodinách občanské nauky či hudební výchovy. Jeho režisérem je hudebník Jonáš Lipo Červinka a účinkují v něm mimo jiné právě Ewa FarnaBen Cristovao.

„Pro spoustu lidí je těžké pochopit, co vlastně autorský zákon chrání. Proto vznikl tento dokument pro děti i pedagogy. Snažíme se jít cestou osobního sdělení,“ uvedla ředitelka tuzemské pobočky IFPI Petra Žikovská. Projekt spustila Česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) ve spolupráci s Ochranným svazem autorským (OSA).

Podle zpěváka a tanečníka Bena Cristovaa pochází 95 procent jeho příjmů z živého vystupování, protože si jeho hudbu lidé stahují zadarmo. Hlavním cílem projektu je proto zvýšení povědomí o hodnotě hudby a zábavnou formou omezení nelegálního stahování muziky z internetu. „Chtěl jsem pojmenovat problémy, ne někoho strašit případnými postihy za nelegální stahování,“ podotkl režisér dokumentu Lipo.

„Nikomu nenakazuje, jak se má chovat a co má dělat. Dokument naopak poodkrývá tajemství hudby tak, že ukazuje dobrodružství jejího vzniku a skladatele, kteří ji produkují. V druhé linii poukazuje na dostupné servisy legálního stahování a sdílení hudby,“ řekl ČTK Lukáš Rychtařík, ředitel vydavatelství Championship Music.

Projekt probíhá od března letošního školního roku a bude pokračovat i v následujících letech. Edukativní dokument a spot o streamovacích službách je dostupný na stránkách www.ifpicr.cz. Zájemci se zde také seznámí s možnostmi legálního stahování hudby.

 


Novinky z NOVY