O čem bude Život na vlásku?

Aktualizováno 04.06.2014

Život na vlásku
Zdroj: TV Nova

Série hlubokých lidských příběhů pacientů, kteří čekají na transplantace životně důležitých orgánů. Kromě pacientů jsou proto hrdiny příběhů špičkoví lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, kde se docusoap natáčel.

Čekání na náhradní orgán může být krátké a se šťastným koncem. Slovenský motocyklový závodník z Dakaru Jaroslav Katriňák čekal na svá nová játra pouhý týden. Někdy se ale protáhne na rok i déle a prognóza nezní příliš optimisticky. Jako případ pana Měřínského, který se „tahal“ s mechanickým srdcem po IKEM skoro rok, zatímco pro jiné pacienty se nové srdíčko našlo mnohem rychleji. Jeho optimismus však byl doslova nakažlivý.


Někdy nepomůže čekací listina, ale někdo blízký, jako např. Romana Kovalčíková, která darovala svou ledvinu bratrovi. Šťastně dopadl start do života i pro malého Fandu Senze. Narodil se s vadou jater a na poslední chvíli se pro něj našla játra nová. Před naší kamerou oslavil první rok života.

Počet dílů: 8
Stopáž: 26 min


HLAVNÍ POSTAVY

Jan Pirk
Přednosta Kardiocentra IKEM Praha, srdce operuje osmnáctým rokem, sám odhaduje, že udělal něco kolem 300 transplantací srdce. Každé ráno vstává ve 4.45, zacvičí si a jede do práce. Nikdy neví, co mu den přinese. Jeho život se řídí životem pacientů. Dovolil nám natáčet v soukromí své rodiny i při transplantacích srdce.

Miloš Adamec
Přednosta Transplantcentra IKEM Praha. Sledovali jsme ho při sourozenecké transplantaci i při záchraně života motocyklovému závodníkovi J. Katriňákovi. Relaxuje rychlou jízdou na motorce.

Pavel Ivana a Romana Kovalčíková
Sourozenci. Jemu přestaly fungovat ledviny, ona se mu rozhodla dát svou ledvinu. Sledovali jsme je od začátku, přes operaci až po návrat k normálnímu životu. Pro oba se stala transplantace výrazným existenciálním prožitkem. V podstatě nemluví o ničem jiném.

Fanda Senz
Narodil se s vadou jater a na poslední chvíli se pro něj našla nová játra. Před naší kamerou oslavil svůj první rok života.

Jaroslav Katriňák
Slovenský motocyklový závodník z Dakaru. Díky vrozené vadě jater se ocitl na čekací listině na transplantaci. My jsme byli u toho, kdy ho letecký speciál přivezl do IKEM Praha přesně po týdnu na čekací listině. Prof. Adamec mu transplantoval nová játra a nakonec si s ním i zařádil na motorce.

Jiří Měřínský
Bývalý pyrotechnik, muž, který v IKEM přežíval jen díky připojení na mechanické srdce. Jeho příběh je o čekání na transplantaci, které může pro někoho trvat i rok a déle.

Ivo Dvořák
Muž, kterému po léčbě leukémie pracuje srdce na 15 procent. Není zdravý, ale ani není zralý na transplantaci. Přesto je neuvěřitelný optimista a rozhodl se splnit si svůj sen – postavit hausbót. My jsme byli u toho.

Věra Daňková
Sestra z Koordinačního centra IKEM, kde všechny transplantace začínají. Sem volají z dárcovské nemocnice, že je k dispozici určitý orgán, odsud se volá pacientovi, aby přijel, že bude transplantován. Přes její příběh se dozvíme, jak vlastně celý proces transplantací probíhá.

Jaroslav Honc
Zatímco Jiří Měřínský čekal v IKEM na srdce už déle než půl roku a srdce pro něj nebylo, Jaroslav Honc měl víc štěstí. Srdce se pro něj našlo a prof. Pirk provedl transplantaci. S kamerou jsme byli jak u odběru orgánu ze zemřelého, tak u samotné transplantace.


Novinky z NOVY