Co si o kauze Jiřího Kajínka myslí veřejnost?

Aktualizováno 07.06.2014

Kájínek
Zdroj: TV Nova

Kájínek, film jehož je TV Nova hlavním partnerem, vzbudil velký rozruch a potvrdil, že tato kauza má ještě mnoho nedořešených otázek. My jsme pro vás zjistili, co si lidé o celé kauze myslí!

Podle průzkumu spol. SANEP vyplývá, že:

Případ doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka, který tvrdí, že je nevinný, zajímá 65,2% dotázaných.

Za správné považuje rozhodnutí policejní inspekce vrátit se k případu doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka 86,5% dotázaných, kteří představují reprezentativní část populace ČR.

Pro obnovení soudního procesu s Jiřím Kajínkem se pak vyslovilo v souhrnu 83,5% dotázaných a v jeho nevinu věří 52,8% respondentů.

Za reálnou považuje 71% dotázaných možnost, že by mohl být Jiří Kajínek obětí policistů, kteří mají na svědomí dvě vraždy, za něž si Jiří Kajínek odpykává doživotní trest.

Alarmujícím výsledkem je názor 86,3% respondentů, že v ČR lze zajistit falešné důkazy a odsoudit na doživotí nevinného člověka.

Nejlépe nedopadlo ani hodnocení české justice, v jejíž spravedlnost věří pouze 23,6% dotázaných. S nedůvěrou se na českou justici naopak dívá 65,6% respondentů.

Překvapivě lépe dopadlo hodnocení policie ČR, jíž věří 31,7% dotázaných, oproti nedůvěřivé části 57,2% domácí populace.

Výše uvedené hodnocení policie ČR ovšem nemění nic na faktu, že se v podstatě absolutní většina dotázaných (93,3%) domnívá, že někteří policisté mohou být napojeni na organizovaný zločin, na což ostatně poukazuje i právě předmětná kauza Jiřího Kajínka.

Za správnou pak považuje 73,4% dotázaných aktivitu bývalého reportéra a stávajícího poslance a ministra vnitra Radka Johna, který údajně hodlá v rámci případně obnoveného procesu s Jiřím Kajínkem vypovídat o jemu známých skutečnostech, které by mohly v rámci celé kauzy znamenat konkrétní posun v celém případu.


Novinky z NOVY