Příběhy bez scénáře: nový žánr, silné příběhy

Aktualizováno 26.04.2016


Nový originální projekt TV Nova přináší jedinečný pohled do vybraných prostředí se silnými lidskými příběhy, jež se vám vryjí do paměti.

Co je to DOCUSOAP?
Docusoap je televizní žánr, který využívá zároveň postupů dokumentárního filmu i divácky oblíbených vztahových seriálů. Neboli natáčí se jako dokument a stříhá jako seriál – po příběhových liniích.

• docusoap je na západoevropském televizním trhu zavedený, často využívaný a úspěšný formát, který dokáže přiblížit reálné prostředí moderní a atraktivní formou
• formát docusoap do dějů před kamerou nijak nezasahuje, nemá průvodce, který na kameru vypráví divákům svůj příběh, ani odborníka v křesle, který komentuje děj
• jako běžný seriál sleduje příběh několika postav, které spojuje určité prostředí (často to bývá atraktivní pracoviště, např. letiště, nemocnice, vězení, zoologická zahrada, apod.)
• klíč k úspěšné docusoap tkví v tom, jak blízko si protagonisté pustí filmaře k tělu, tzn. nakolik může divák nahlédnout pod pokličku a kolik prostoru je věnováno i nepracovnímu soukromí postav a jejich osobním příběhům
• docusoap je obvykle vícedílnou sérií půlhodinových epizod

Tvůrčí tým

Kreativní producent: Tomáš Feřtek
Výkonný producent: Kateřina Hrochová
Režiséři: Jiří Fedurco (Život na vlásku), Jan Reinisch (Zlatí hoši, Zvěřinec)

ZLATÍ HOŠI
Počet dílů: 4
Stopáž: 26 min.

ŽIVOT NA VLÁSKU
Počet dílů: 8
Stopáž: 26 min.

ZVĚŘINEC
Počet dílů: 5
Stopáž: 26 min.

ZLATÍ HOŠI

Zdroj: TV Nova

Zlatí hoši se říkalo našim hokejistům po vítězství na mistrovství světa v ledním hokeji v Naganu. Náš docusoap zachycuje jednu hokejovou sezónu budoucích „zlatých hochů“, kterým bylo v době natáčení 5 až 7 let.

Pan Borek hrál jako mladý hokej. Jeho jediný syn pokračuje v jeho šlépějích. Trenér na něj řve, maminka synka utěšuje. Co zmůže, když se táta rozhodl, že z kluka bude hokejista?
Zlatí hoši popisují malé hokejisty s nadáním i bez něj. Některé děti hokej skutečně baví, mají v sobě od narození touhu vyhrávat. To je příklad syna a dcery Tomascových, kteří sní o kariéře v NHL. Hokej je pro ně vším. Po škole píší úkoly v hospodě nad ledem a přitom se po očku dívají na trénink svých idolů.

Zlatí hoši jsou také o nesplněných snech a ambicích tatínků, kteří se realizují přes své děti. Jako pan Beneš. Fanaticky miluje Slávii a výchovu svých tří dětí, školáka a malých dvojčat, která dělají na ledě teprve první krůčky, vede k nejlepším sportovním výkonům, nekritické lásce k milovanému klubu a nenávisti ke Spartě. Jeho snem je, aby syn jednou hrál za Slávii a natřel to Spartě.

ŽIVOT NA VLÁSKU

Zdroj: TV Nova

Série hlubokých lidských příběhů pacientů, kteří čekají na transplantace životně důležitých orgánů. Kromě pacientů jsou proto hrdiny příběhů špičkoví lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, kde se docusoap natáčel.

Čekání na náhradní orgán může být krátké a se šťastným koncem. Slovenský motocyklový závodník z Dakaru Jaroslav Katriňák čekal na svá nová játra pouhý týden. Někdy se ale protáhne na rok i déle a prognóza nezní příliš optimisticky. Jako případ pana Měřínského, který se „tahal“ s mechanickým srdcem po IKEM skoro rok, zatímco pro jiné pacienty se nové srdíčko našlo mnohem rychleji. Jeho optimismus však byl doslova nakažlivý.

Někdy nepomůže čekací listina, ale někdo blízký, jako např. Romana Kovalčíková, která darovala svou ledvinu bratrovi. Šťastně dopadl start do života i pro malého Fandu Senze. Narodil se s vadou jater a na poslední chvíli se pro něj našla játra nová. Před naší kamerou oslavil první rok života.

ZVĚŘINEC

Zdroj: TV Nova

Návštěvník kterékoliv ZOO sleduje zvířata. Nevnímá lidi v zelených oblečcích, kteří přenášejí kýble se žrádlem, uklízejí výběhy, měří teplotu terárií nebo obvazují zranění. Docusoap Zvěřinec vznikal v plzeňské ZOO déle než jeden rok a jeho tvůrci se snažili zachytit úsek života lidí a zvířat v jedné zoo tak, jak ho měli možnost vidět a zažít.

Bezmezná láska ke zvířatům a snaha vytvořit pro ně ty nejlepší možné podmínky pro život v zajetí, to je hnací motor většiny protagonistů docusoap Zvěřinec. Série ze zoologické zahrady přináší jedinečný pohled do života zvířecích záchranářů, do duše veterináře, který řeší každý den otázku života a smrti, a v neposlední řadě i do řad managementu, který chod a rozvoj kolosu, zvaného ZOO, musí zajistit. Štáb dokázal natočit situace, které se normálně v ZOO nevidí a nezažijí, např. pokus o umělé oplodnění tygřice, trhání zubu medvěda, záchranu dvou vlčků, kteří se narodili invalidní, či komplikované uspání temperamentních cizokrajných oslů kvůli stěhování do většího výběhu.


Novinky z NOVY