Profily herců filmu Doktor od jezera hrochů

Aktualizováno 27.01.2016

Profily herců filmu Doktor od jezera hrochů
Zdroj: TV Nova

Doktor od jezera hrochů už téměř brousí nejen v Africe, ale také na plátnech českých kin. Máme pro vás průvodce herci, kteří ztvárnili hlavní role v tomto humorném filmu režiséra Zdeňka Trošky podle populární knižní předlohy.

Jaroslav Šmíd – Dr. Čeněk Dobešek

Zdroj: TV Nova


Narodil se v Třebíči 25. září 1970, je tedy zrozenec Vah. Na výkon povolání se připravoval opravdu důkladně, kromě brněnské konzervatoře (1985–1989) vystudoval i pražskou DAMU (1989–1993). Po absolutoriu působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v divadle Labyrint Praha, kam se po rekonstrukci a návratu k původnímu jménu divadla (ano, je to Švandovo) vrátil.

Diváci jej mohou znát zejména z reklam (na jistou polévku natočil jak „seriozní“ reklamu, tak její parodii pro Českou sodu), hrál však i v několika filmech. Jednu z nejvýznamnějších filmových rolí dostal v roce 1988, kdy v hlavní úloze ztvárnil mladíka Vojtu ve slovenském filmu Vlakári.

O tři roky později si po boku Karla Heřmánka, Uršuly Klukové anebo tehdy začínající Kláry Jandové zahrál jednu z hlavních rolí v pohádce O zapomnětlivém černokněžníkovi. Objevil se také v Životu na zámku, v Nemocnici na kraji města po dvaceti letech anebo Místu nahoře, jedněch z nejpopulárnějších seriálů poslední doby.


Jak charakterizuje svoji postavu:
Trochu trouba, trochu smolař, trochu posera, ale hodný a dobrý!


Tereza Bebarová - Zuzana Dobešková

Zdroj: TV Nova


Už jako malá se ráda předváděla na veřejnosti, kde nevynechala jedinou školní besídku. Měla jasnou představu o tom, co bude v životě dělat. „Chtěla jsem do divadla, hrozně mě to lákalo,“ pokračuje herečka, která si splnila svůj osudový sen.

Tereza se spolu s přítelem Ivanem odstěhovala do Prahy, kde získala první velkou roli v Divadle na Fidlovačce, kde působí dodnes. Vedle hraní v divadle a účinkování v televizi propůjčuje svůj hlas Angelině Jolie.

„Práce v Ulici je pro mě další zkušenost, kterou bych ráda využila a uplatnila nejen tady v Česku. Jsem racionální typ herce, který se dokáže přizpůsobit jakékoli situaci,“ pokračuje herečka, která se dočkala dalšího ocenění. Tentokrát to byla Cena Thálie za hlavní roli v muzikálu Funny Girl.

Na festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský Hrnec smíchu Tereza vyhrála kategorii Televizní objev roku, která je určena pro mladého herce za mimořádný komediální výkon v televizních inscenacích, filmech, seriálech či dokumentech.

Tuto cenu uděluje Prezídium Herecké asociace na základě celoročních nominací. Tereza byla oceněna za řadu brilantně komediálně vystižených rolí v televizních projektech, nejznámější je však jako ukrajinská dívka Světlana ze seriálu Ulice.


Jak charakterizuje svoji postavu:
Ztvárňuji pěknou krávu. Dceru Evy Holubové. Typický příklad ženy, před níž by měl vzít chlap nohy na ramena. Ale tu postavu mám stejně ráda, ona je taková lidská....

 

Sandra Pogodová – Veronika Krajánková

Zdroj: TV Nova


Herečka s prořízlou pusou a rozmáchlými gesty Sandra Pogodová (32) je k nepřehlédnutí. Kam vejde, všude je jí plno. Svojí ztřeštěnou povahou a nakažlivým optimismem připomíná i svou dosud nejvýraznější roli, sestřičku Stáňu, v seriálu Velmi křehké vztahy (2006).

Sklony k divadlu podědila po svém otci, který se divadlu nadšeně věnoval v Olomouci, spolu s bývalým (tehdy teprve budoucím) ministrem Pavlem Dostálem. Vystudovala pražskou konzervatoř, mihla se ve filmu Kamarád do deště II, další čtyři roky zpívala v muzikálu "Jesus Christ Superstar". Živila se také jako barmanka a pekařka. V roce 1998 odešla do New Yorku, kde pracovala jako au-pair.

Po návratu pokračovala v herectví účinkováním v ostravském divadle Aréna a v pražských divadlech Bez zábradlí, Ta Fantastika, U hasičů a dalších. Do povědomí širší divácké obce se dostala díky Juraji Jakubiskovi, který ji obsadil do svých filmů Post Coitum a Bathory.


Jak charekterizuje svoji postavu:
Veronika Krajánková je nejošklivější sestřička ve špitále, je to taková chuděra, co miluje svého nadřízeného. Je to vyloženě komická figurka, a tak jsem si ji i náležitě užila. Jak to s ní nakonec dopadne, uvidí diváci v kině.

 

Edita Brychta – Dr. Homolová

Zdroj: TV Nova


Dcera výtvarníků se narodila v Praze, následně přebývala v Londýně a její povolání ji přivedlo do mnoha dalších měst – Paříž, Los Angeles. Herecky se projevila poprvé ve svých pěti letech ve filmu Ženu ani květinou neuhodíš. O dva roky později emigrovala s rodiči do Londýna, kde vystudovala hereckou akademii. V 16 letech už hrála v anglickém Národním divadle.

V USA se proslavila rolí princezny Diany ve filmu celonárodní stanice NBC. Čeští diváci ji znají především jako Annu ze Svěrákova filmu Akumulátor 1. Žije v USA, hraje v seriálech, věnuje se dabingu počítačových her a nyní ztvárnila roli primářky Homolové ve filmu Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů.

Jak charakterizuje svoji postavu:
Trošku prdlá paní doktorka.

 

Jiří Langmajer – Karel Pištělák

Zdroj: TV Nova


Jiří Langmajer se narodil v roce 1966 v Plzni v muzikantské rodině. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři (1981–1987). Po ukončení studií prošel několika divadelními soubory, než nastoupil do angažmá do Divadla pod Palmovkou, kde zůstal do roku 2005. Od té doby je na volné noze, ale dodnes zůstává kmenovým hercem tohoto divadla, kde vytvořil řadu hlavních rolí (Peer Gynt, Caligula, Oidipus, Amadeus ad.) pod režijním vedením Petra Kracika, Lucie Bělohradské, Jiřího Hřebejka a dalších.

Hostoval v Národním divadle, Hudebním divadle v Karlíně, Černém divadle, Studiu Bouře a ve Viole. V posledních dvou letech vytvořil dvě výrazné role na Shakespearovských slavnostech na Pražském hradě – Edgara v Králi Learovi a Hamleta. V roce 1999 se stal držitelem Thálie pro umělce do 33 let za roli Caliguly. Za roli Hamleta byl nominován na cenu Alfreda Radoka a opět na cenu Thálie.

Hrál v mnoha TV inscenacích a filmech, jako např. Copak je to za vojáka, Návrat idiota, PF 77, Post Coitum, a v TV seriálech Bylo nás pět, Zdivočelá země, O ztracené lásce, Nemocnice po dvaceti letech, Hraběnky, Ordinace v růžové zahradě, ve kterých spolupracoval s režiséry Karlem Smyczkem, Hynkem Bočanem, Viktorem Polesným, Jiřím Brabcem, Lucií Bělohradskou, Jurajem Jakubiskem a dalšími. Vystupuje i v muzikálech, např. v muzikálu Rebelové, Tajemství a v současné době Jack Rozparovač.

 

Eva Holubová - Marie Košvancová

Zdroj: TV Nova


Herečka Eva Holubová se narodila 7.3. 1959 v Praze. Vystudovala pražskou DAMU. Má dvě děti. Svůj výrazný komediální talent uplatnila jako členka divadel Sklep, Mimóza a Náhradní divadlo a také na divadelních poutích s Rodinou Váňovou. Byla ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí, ve stovkách repríz bavila diváky v úspěšné divadelní komedii Jana Krause Nahniličko.

Poprvé si zahrála ve filmu pod vedením režiséra Tomáše Vorla v krátkometrážní komedii To můj Láďa (1981). Dnes patří k nejvíce obsazovaným herečkám českého filmu. V roce 1997 oslnila svou kreací ve filmu režiséra Petra Zelenky Knoflíkáři, je spojena s komediemi Jana Hřebejka Pelíšky (1999) a Pupendo (2003). Je držitelkou Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Alice Nellis Ene bene (2000). Získala cenu pro nejlepší herečku na festivalu Tribeca.

 

VÍCE O FILMU:

Doktor od jezera hrochů míří do kin
Jak se natáčel Doktor od jezera hrochů

 


Novinky z NOVY