Rozhovor s herci a režisérem filmu Ženy v pokušení

Aktualizováno 16.04.2014

Ženy v pokušení
Zdroj: Oficiální zdroj

Zajímá vás, odkud bral režisér Jiří Vejdělek materiál pro ženské postavy svého nového filmu? Nebo chcete vědět, co si o postavách myslí přímo jejich představitelé? Pak neváhejte a začtěte se do následujícího rozhovoru!

Eliška Balzerová

Jak těžké bylo pro Vás rozhodnutí, zda roli Vilmy v komedii Ženy v pokušení přijmout?
To nebylo vůbec těžké, to bylo ve vteřině. Já jsem si přečetla scénář a věděla jsem, že ta role je moc krásná. Nebyl vůbec důvod k váhání. Vzala jsem Vilmu za svou hned, protože jsem prakticky okamžitě viděla i předobraz té postavy. Když jsem pak panu režisérovi řekla, že takovou paní znám, měl velkou radost, že napsal vlastně živou figuru. Předobrazem byla moje spolužačka Laďka Kozderková a já jsem jí tu mou roli tak trošku věnovala.

Jaká byla spolupráce s režisérem Jiřím Vejdělkem?
Já bych mu dala cenu za něhu a laskavost. Možná proto, že vyrostl mezi ženami a ženský svět zná, a koneckonců o něm píše, je tak nesmírně laskavý. Tohle natáčení pro mě bude vždycky světlým bodem v herecké kariéře.

Jak budete vzpomínat na natáčení tohoto filmu?
Víte, oni se filmaři vždycky rozejdou, utvoří takovou rychlou rodinu, chvíli jsou na sobě úplně závislí a pak už se nikdy v té sestavě nesejdou. Možná že jen někdo s někým na nějakém jiném natáčení. Premiérou vlastně nastává takový smutný okamžik, že se navždy rozcházíme, a to mi je trošku líto.


Vojtěch Dyk

Role Jakuba byla Vaší první velkou filmovou rolí. Jaká byla?
Dost inspirující. Zároveň podtrhovala takovou část mého života, kdy jsem se bavil a stýkal se staršími ženami, takže mi to bylo vlastně příjemné.

Pan režisér tvrdí, že hrajete hodného kluka a nikdo prý to v mládí nemá tak složité jako hodný kluk, i když je fešák. Můžete s ním souhlasit?
To já nevím, jestli jsem fešák a hodný kluk. Já to mám takové, jak si to nastavím já a jak si to nastaví ta daná žena. Ale asi to mohu podtrhnout, ono je to vždycky takové hrozně složité, koukat se na nádhernou dívku. Pak si hned říkám „ta o mě určitě nebude mít zájem“. Takže to asi budou mít složitější ti hezcí lidé.

Jak se vám pracovalo na filmu Ženy v pokušení?
Musím říct, že mně se pracovalo báječně. Těšil jsem se na každý den. Se všemi třemi hlavními protagonistkami byla radost pracovat. Už jenom proto, že jsem s nimi spolupracoval poprvé. Hrály se mnou herečky tří naprosto odlišných generací, a přesto jsem zjistil, že zažívaly úplně stejné problémy.

 

Veronika Kubařová

Ve filmu vytváříte rodinu s maminkou Lenkou Vlasákovou a babičkou Eliškou Balzerovou. Jaká jste byly rodina?
Opravdu jsme si sedly báječně. Měly jsme pocit, že jsme opravdová rodina. Dodneška jsme rády, když se vidíme. Myslím, že bychom jako rodina opravdu takhle fungovaly.

Vaše filmová babička Vilma je taková svérázná osoba. Líbila se vám jako babička?
Myslím, že je správné, když si někdo ze stáří nic nedělá. Není potřeba propadat nějaké skepsi a zůstat sedět doma u křížovky. Podle mě není nic špatného na tom, když si vyjde na zábavu nebo se obleče do růžového kostýmku.


Lenka Vlasáková
Máte něco společného se svou filmovou hrdinkou Helenou?
Záludná otázka. Asi jediné, co máme společné, je, že já mám mladšího muže. A mám už ho osm let, což ona má toho svého jenom chvíli. Ale že bych měla nějaký podobný osud jako ta má postava, to moc ne.

Jakou jste s Eliškou Balzerovou a Veronikou Kubařovou vytvořily rodinu?
Já myslím, že absolutně uvěřitelnou. Já bych tedy hrozně ráda měla takovou maminku jako je Eliška a strašně ráda takovou dceru jako je Verunka.

Vaše filmová hrdinka Helena má dlouho problém porozumět si se svou matkou Vilmou. Takovou maminku byste vážně chtěla?
Já se vlastně vůbec nedivím, že ta moje postava je na tom zpočátku tak, jak na tom je. Myslím, že vedle takové osobnosti je velice složité uhájit si svůj vlastní způsob života.


Jiří Vejdělek – scenárista, režisér
Kde jste se dozvěděl tolik o ženách, že jste se rozhodl o nich napsat a natočit film?
Já jsem mezi ženami vlastně vyrůstal od dětství. A od puberty, kdy se do mě opřely hormony, nabral můj zájem o ženy na obrátkách. Takže se z toho stal takový můj koníček. Materiálu bylo tedy dostatek. Kdo ví, jestli se k ženám ještě někdy v budoucnu nevrátím.

Jak jste vytvářel hlavní postavy? Mají nějaké reálné předobrazy?
Ty postavy mají reálné předobrazy, ale ne tak, že bych opsal jednoho existujícího člověka. Každá z postav v sobě skládá mnoho žen, které jsem potkal a podle kterých jsem to napsal. Vilma, kterou hraje Eliška Balzerová, je vlastně temperamentní dáma, která už o mužích nemá žádné iluze. Možná koneckonců ani nikdy neměla, a proto prožila šťastný život. Její dcera, kterou hraje Lenka Vlasáková, má o mužích iluze, a proto je naopak nešťastná. A vlastně vnučka Elišky, Veronika Kubařová, má iluze ve svém mládí hlavně sama o sobě a věří, že dokáže udělat šťastný celý svět. Ale během příběhu zjistí, že bude velký problém, aby dokázala udělat šťastnou alespoň sebe samu.

Jak jste se rozhodoval pro herecké obsazení?
On vůbec celý film vznikl takovým zvláštním způsobem. Postava Vilmy se mi totiž zdála ve snu. Tam ještě byla ponořená v mlze a my jsme si po napsání scénáře docela lámali hlavu, kdo ji bude hrát. Ale mně se zdálo, že by to měla být Eliška Balzerová. Takže to je vlastně taková vysněná postava ve vysněné roli. Lenka Vlasáková je vynikající herečka, na kterou jsem měl už trošku dlouhodobě spadeno a byl jsem rád, že jí mohu nabídnout komediální roli, která pro ni není úplně typická a ve které ji diváci ještě tolik neznají. A Veronika Kubařová je velice talentovaná, krásná, mladá herečka, o které jsem již delší dobu věděl a čekal jsem jenom na příležitost, kdy se s ní budu moci setkat blíž při práci.

Jak jste vybíral herce pro mužské hrdiny a jak vůbec vznikaly tyto postavy?
Chtěl jsem obsadit fešáky a charismatické muže, tím pádem Vojta Dyk, Roman Zach a samozřejmě Jirka Macháček byly jasné volby. Chtěl jsem totiž, aby šlo o skutečně velké herce. Takže dva z nich mají téměř dva metry, protože i herečky jsou docela vysoké. Snažil jsem se zkrátka, aby ve filmu muži dominovali alespoň výškově. (smích) Předobraz u chlapů byl dost jasný, rozdělil jsem je totiž do takové trojrole. Vojta Dyk ztvárňuje období, kdy jsem byl ještě hodným hochem a dostával jsem od žen patřičně za uši. Jirka Macháček je takový ten chvástavý typ, který všechno umí, všechno zná a každou dostane. Bojím se, že tam se také občas poznávám. A Roman Zach je takový ten klidný typ muže, ke kterému ženy upírají své zraky. Typ, kterým já nikdy nebudu. Takový můj vysněný vzor, který mi Roman zahrál a já se na něj budu dívat, abych zjistil, jak to mám v reálném životě dělat.

Je komedie Ženy v pokušení pouze pro ženy?
To v žádném případě. Sice titul k tomu svádí, ale i mužské party jsou ve filmu dost zajímavé, komické a i rozsahem poměrně obsáhlé. A přinejmenším se mohou muži ve filmu dozvědět něco o ženském světě, protože pak člověk třeba trochu zjistí, jak na ně.


Novinky z NOVY