Drsné natáčení Doktora od jezera hrochů: Jedovatí hadi i zákaz chodit po setmění ven!

Aktualizováno 21.07.2017


Během natáčení oblíbené komedie Zdeňka Trošky si celý štáb musel projít hotovým peklem. V africké Keni, kde se natáčelo 40 dní, byly podmínky pro filmaře i herce velmi náročné. Potýkali se nejen s jedovatými hady. Co dalšího museli protrpět?

Film Doktor od jezerza hrochů je natočený podle stejnojmenné knihy Miloslava Švandrlíka. V hlavním roli se představil Jaroslav Šmíd, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Tereza Bebarová a další. Snímek režíroval Zdeněk Troška.

Zdroj: ČSFD

Ačkoli to na první pohled nemusí být zřejmé, nejobsazovanější lokací filmu byla Praha. Z původně plánovaného natáčení v Bratislavě nakonec sešlo a nemocniční scény se natáčely v 8. patře nemocnice Na Homolce. Tři dny se točilo též v barrandovském ateliéru, kde vznikala scéna s uříznutím bledé tváře Dr. Čeňka Dobeška. Následně se natáčení konečně přesunulo na očekávanou lokaci do Keni.

Zdroj: ČSFD

Po příletu do Nairobi čekala na štáb dvanáctihodinová cesta do vesnice Ltibo, která leží stranou od turistických oblastí a nejbližší hotel je vzdálený více než hodinu cesty. Silnice v Keni jsou nekvalitní, takže každý přesun z místa na místo byl hodně náročný a takových přesunů měl štáb před sebou několik. Před prvním natáčecím dnem ve vnitrozemí ještě stihla štáb přivítat česká velvyslankyně Gita Fuchsová.

Zdroj: TV Nova
První natáčecí dny patřily areálu české nemocnice ve vesnici Ltibo. Po skončení natáčení v Ltibo se štáb vydal na cestu do další lokace, do města Kisumu, na místní letiště. Letiště má typicky africkou atmosféru, kterou Zdeněk Troška využil pro natočení scény příletu doktora Dobeška do Afriky. Zatímco se natáčelo, průběžně přilétaly a odlétaly místní linky a místní cestující se stali komparzem natáčeného filmu.

Zdroj: TV Nova
Zatímco v Ltibo celý štáb zaskočila zima, v Kisumu bylo skutečné africké počasí. Z herců, stejně jako z celého štábu, lil pot. Další lokací natáčení filmu Doktor od jezera hrochů bylo městečko Kakamega, respektive tamější prales. Po obhlídkách v pralese je jasné, že je to skutečně nebezpečná lokace. V pralese, kromě jiných zvířat, hlavně opic, žije 8 různých druhů jedovatých hadů. Proto byl celý štáb včetně herců vybaven holínkami. A protože v pralese každý den odpoledne silně prší, nechyběly ani pláštěnky.

Zdroj: TV Nova
Natáčení probíhalo v dost polních podmínkách. Servis, který je běžný při natáčení filmů v České republice, štáb Zdeňka Trošky v Keni neměl. Namísto obvyklého cateringu doprovázela štáb místní kuchařka, která přímo na místě natáčení vařila pro štáb obědy. Vzhledem k místním podmínkám byla každodenní stravou rýže, kukuřičná kaše “ugali” a kukuřičné placky “chapati", pro zpestření pak případně špenát, čočka, fazole anebo vařené banány a jen občas došlo na maso. Stejné menu bylo obvykle i k večeři v hotelu. A noční život v Keni? Rozhodně ne pro štáb, protože vycházet po setmění se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje. 

Zdroj: TV Nova

Komedii Doktor od jezera hrochů si nenechte ujít v neděli 15. 12. 2019 od 20:20 na Nově!


Používáním webů TV Nova berete na vědomí, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Podrobnosti o zpracování cookies najdete zde.