Putování s dinosaury

Aktualizováno 08.05.2014


Zapomeňte na 3D filmy nebo na nedokonalé modely dinosaurů, které působí jako laciná dětská hračka. Do Česka přijíždí nejdokonalejší a celosvětově úspěšná show, o které list New York Times napsal, že díky ní „slaví dinosauři po 65 milionech let triumfální návrat“!


Vydejte se na cestu do pravěku. Až se spustí světelná show a tóny monumentální hudby, ocitnete se v pravěku. Do O2 Areny napochoduje celá skupina řvoucích dinosauřích obrů a vy si budete připadat jako ve snu. Přes hodinu a půl trvající show ukáže scény z jejich života a pozorovat třeba matku Tyranosaura, jak chrání svá mláďata před predátory, je zážitek, který ve vás zůstane na celý život.

Zdroj: TV Nova


Z éry dinosaurů, která trvala 200 miliónů let, bylo vybráno celkem 10 druhů. Během show je k vidění například hrůzovládce tehdejších plání Tyranosaurus Rex, Plateosaurus a Liliensternus z doby Trias, Stegosaurus a Allosaurus z období Jury a Utahraptor z úžasnéhoobdobí Křídy. Největší z nich, Brachiosaurus, je vysoký necelých 11 metrů, a od nosu k ocasu 17 metrů dlouhý. Týmu 50 inženýrů, umělců, malířů, dělníků a mechatronických expertů trvalo rok, než dali všechny modely dohromady. Práce probíhaly v docích v Melbourne, prostoru dost velikém pro odstavení Boeingu 747. Vznik zaštítili odborníci z televize BBC, která vytvořila stejnojmenný oblíbený televizní cyklus Putování s dinosaury.

Zdroj: TV Nova


Celou show provází paleontolog Huxley a kombinuje filmové scény promítané na obří plátno, poučný výklad vhodný pro celou rodinu a samozřejmě dinosaury, kteří se pohybují jako živí. Žádné statické podstavce, žádná lana či mechanismy, která by kazily dojem – vše ja jako živé, včetně realistického pohybu svalů, mrštnosti a dýchání. Až připochoduje Stegosaurus vaším směrem, budete se bát, aby nemáchl svým ocasem právě k vám.

Zdroj: TV Nova


Sonny Tilders, který navrhl a vytvořil všechna monstra byl v posledních deseti letech jednou z hlavních kreativních sil světa high-tech animatronických loutek pro film a televizi. Byl předním animatronickým inženýrem v dílně Jima Hensona, kde pracoval na seriálu Farscape, následně pak na Star Wars: Episoda III – Pomsta Sithů, Petr Pan, Ghost Rider a Letopisy Narnie.


Tilders říká: „Spousta technologií, které používáme v Putování s dinosaury je vypůjčená z filmu. Hardware a software pro počítače, co jsme vyvinuli, je také založen na systémech, které ovládají animatroniku příšer ve filmech. Aby monstra skutečně vypadala, že jsou z masa a kostí a váží šest, osm nebo dokonce dvacet tun, použili jsme technologii zvanou svalové vaky. Vaky jsou vyrobeny ze síťovité tkaniny, naplněny polystyrenový kuličkami a nataženy přes pohyblivé části „těla”. Při pohybu kostry se natahují a smršťují stejně jako svaly, tuk a kůže na skutečných zvířatech.”

Zdroj: TV Nova


Loutkáři používají k rozhýbání dinosaurů „voodoo panenky“. Jsou to miniaturní verze velkých dinosaurů se stejnými klouby a pohybovými možnostmi jako jejich větší kolegové. Loutkář ovládá právě tuto malou napodobeninu – pohyby snímá počítač a jednotlivé pokyny jsou pomocí rádiového spojení přenášeny k hydraulickým systémům velkých dinosaurů. Ti takto přesně kopírují pohyb svých malých modelů a mohou se pohybovat po celé aréně. Pět menších dinosaurů ovládají loutkáři specialisté sedící přímo uvnitř modelů.


Na show se podílejí skutečné špičky ve svých oborech – jejich práci jste viděli na Broadwayi, ve výpravných hollywoodských filmech nebo při zahajovacích ceremoniálech Olympijských her v Sydney. Další informace o fascinující show přineseme v následujících článcích.


Předprodeje jsou již zahájeny na stránkách Sazka Ticket. Informace hledejte také na českých stránkách představení a stránkách pořadatele Live Nation.


Novinky z NOVY