Kawasakiho růže míří za diváky!

Aktualizováno 07.05.2014


Dlouho očekávaný film renomovaného režiséra Jana Hřebejka se konečně dostal 6. ledna 2010 do široké filmové distribuce. Slavnostní premiéra se konala v pražské Lucerně!

Filmový recenzenti píší o zajímavém vykročení tvůrčí dvojice Hřebejk - Jarchovský do jimi dosud neprobádaných vod, a tak není divu, že na premiéru dorazilo množství známých lidí nejen ze světa filmu. Z těch, kteří se na filmu odkrývajícím temné démony  komunistické minulosti podíleli, to byli například herci Daniela Kolářová, Lenka Vlasáková a Petra Hřebíčková nebo kameraman Martin Šácha. Že nechyběl režisér Jan Hřebejk a scénárista Petr Jarchovský, který dostal ze Kawasakiho růži prestižní cenu Sazky za nerealizovaný scénář, snad ani není třeba připomínat.

Film dostal své jméno podle jedné z nejsložitějších verzí papírové japonské papírové skládanky origami. Jeho příběh totiž nabízí mnoho úhlů pohledu. Je na divákovi, aby si v nich našel svou odpověď na téma viny a odpuštění. Ve středobodu děje stojí postava postava renomovaného psychiatra (Martin Huba), morální autority, který má u příležitosti výročí založení republiky získat významné státní ocenění. Právě připravovaný slavnostní akt se stane katalyzátorem událostí, které na povrch vyplaví hříchy minulosti, jež mu můžou zlomit vaz.

„Na začátku filmu padne závažné obvinění. Zeť, který žárlí na svého tchána, ho nařkne z udavačství. Nevidíme, zda je obvinění oprávněné nebo není. A pokud ano, zda se vše odehrálo způsobem, jakým je to prezentováno. Sledujeme informaci, která se na počátku jeví jako pomluva a hřích, který se odehrál v minulosti, a začíná postupně měnit životy lidí a vytvářet paradoxní situace. Pozorujeme jednotlivé postavy, jak na toto obvinění reagují, hájí ho nebo zpochybňují. Jednoznačnost, ke které divák během děje dospěje, se snažíme prohloubit zobrazením charakterů postav a jejich životů. Pro mě je tento film žánrově nejbližší filmu Musíme si pomáhat. A sice v tom smyslu, že sledujeme postavy a měníme na ně názor a s postupujícím dějem prohlubujeme znalost charakteru jednotlivých postav,“ řekl režisér Jan Hřebejk.

Kawasakiho růže se hned v úvodních dnech po premiéře rozjely v mnoha kopiích po celé republice. Sledujte program svého oblíbeného kina.


Více o filmu:

Kawasakiho růže - film, který vás srazí na kolena
Hřebejk ON-LINE: Pelíšky jsou NEJ, chvála za Kawasakiho růži
Tvůrci filmu Kawasakiho růže zahájili hvězdnou výstavu Antonína Kratochvíla
Hřebejkova Kawasakiho růže má premiéru. TRAILER

 

 
Zdroj: Oficiální zdroj
 
Zdroj: Oficiální zdroj
 
Zdroj: Oficiální zdroj
 
Zdroj: Oficiální zdroj
 
Zdroj: Oficiální zdroj
 
Zdroj: Oficiální zdroj

 


 

 

 


Novinky z NOVY