Noc filmových nadějí 2022

Noc filmových nadějí ukončila svoji 15. sezonu

Celkem se do letošního ročníku přihlásilo rekordních 226 prací, z toho se do soutěže dostalo 207 snímků, což pro odbornou porotu složenou z kreativních producentů a dramaturgů pod vedením Michala Reitlera znamenalo posoudit 39 hodin filmů.

V nejmladší kategorii, která letos teprve po třetí hledala toho nejnadanějšího filmaře do 15 let zvítězila režisérka Teodora Střítezská, která v rámci Aeroškoly natočila vynikající film Skejťáčci. Její snímek uspěl v konkurenci 29 filmů, které letos žáci do festivalu přihlásili.

Nejlepším dokumentem za rok 2022 byl vyhlášen film o netradiční spolupráci známého fotografa Jiřího Machta a režiséra dokumentu Filipa Zangiho z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, který snímkem Probuzení získal hlavní cenu 50.000 Kč a porazil dalších 35 dokumentů, které o tuto cenu v kategorii Dokument bojovali.

Animovaný film Rudé boty autorky Anny Podskalské z FAMU byl odbornou porotou jednoznačně určený jako nejlepší animovaný snímek roku 2022 a získal tak další z řady významných ocenění a potvrdil vynikající úroveň mladých animátorů, kdy i počet přihlášených animací – 59 – ukázal silnou českou animátorskou tradici.

Tradičně nejsilnější kategorii Hraný film, do které se letos přihlásilo rekordních 83 filmů letos ovládl snímek Ještě nespíš? režiséra Davida Payna z FAMU. Tento film byl také oceněn partnerem festivalu BIOFILMS RENTAL, který vítězi věnoval voucher v hodnotě 30.000 korun.

Historicky druhým vítězem pořád ještě nové kategorie Scénář vyhrál scenárista Ondřej Nuslauer za svůj scénář s názvem Půlnoční lov také z FAMU, která letos ovládla festival Noc filmových nadějí.

Při slavnostním vyhlášení v kině Dlabačov, kterým provedl ENDRU a Video DJ FRIKY, který připravil jedinečný mix ze všech nominovaných snímků, jsme rozdali odměny v celkové výši 250.000 Kč, které studentům pomohou v jejich další tvorbě.

Po celý rok jsme také přinášeli studentům rozhovory se zajímavými osobnostmi z mediálního světa. V rámci projektu NFN TALKS, jehož moderátory jsou Václav Matějovský a Klára Miklasová, jsme publikovali již 75 rozhovorů například s Petrem Jáklem, Martinem Vandasem, Vítek Klusákem, Peterem Bebjakem, Kamilem Filou, Matějem Podzimkem, Kamilou Zlatuškovou, Jiřím Mádlem, Karlem Ochem, Václavem Marhoulem a mnoha dalšími. NFN Talks najdete na stránkách tv.nova.cz.