Rok bez královny Alžběty II. Rodina zveřejnila neznámou fotografii z roku 1968

Je to rok, kdy svět obletěla smutná zpráva o úmrtí královny Alžběty II. A nejen královská rodina, ale také celý svět si letos připomíná nejdéle vládnoucí panovnici Británie. Vzkaz královně napsal její syn, král Karel III., ale také princezna Catherine a princ William.

Královně Alžběta II. vládla do svých šestadevadesáti let. Na trůnu strávila sedmdesát let.

Dojemný vzkaz krále Karla III.

„Při příležitosti prvního výročí úmrtí Jejího Veličenstva a mého nástupu na trůn si s velkou láskou připomínáme její dlouhý život, oddanou službu a vše, co pro mnohé z nás znamenala,“ zveřejnil Buckinghamský palác vzkaz krále Karla III. na oficiálním webu. „Jsem také hluboce vděčný za lásku a podporu, které se mé ženě a mně dostalo během tohoto roku, kdy jsme se snažili být vám všem co nejvíce prospěšní,“ dodal král.

Podívejte se na fotografie zachycující královnu Alžbětu II. s manželem princem Philipem:

Fotografie k výročí úmrtí královny Alžběty II.

Buckinghamský palác také na webu ukázal dosud nezveřejněnou fotografii královny, která byla pořízena 16. října 1968 fotografem Cecilem Beatonem. Ten fotografoval Její Veličenstvo od roku 1942 až do roku 1968.

Královna Alžběta II. v roce 1968
Královna Alžběta II. v roce 1968.  |  FOTO:  Profimedia

Vzpomínky na babičku

Na královnu vzpomíná také princ William spolu s princeznou Catherine, kteří na Instagramu zveřejnili příspěvek s fotografiemi zachycující královnu i s pravnoučaty. „Dnes si připomínáme mimořádný život a odkaz Jejího Veličenstva královny Alžběty. Všem nám chybíš. W & C,“ napsali princ s princeznou z Walesu. Oba si připomenou život královny během bohoslužby v katedrále sv. Davida, informovala britská televize BBC.

Den, kdy Británie přišla o královnu

Do skotského zámku Balmoral, kde trávila královna Alžběta II. poslední chvíle života, začala 8. září 2022 přijíždět královská rodina, aby se s ní stihla rozloučit. Mezi nimi byl tehdy ještě princ Charles spolu s vévodkyní z Cornwallu Camillou. Dále také princezna Anna nebo princ William. Královna zemřela krátce po třetí hodině odpoledne. Lidé se začali scházet k Buckinghamskému paláci, kde plakali a pokládali květiny. Nad palácem se v jednu chvíli objevila duha, kterou lidé brali jako symbol odchodu jejich milované královny. Pohřeb se konal 19. září ve Westminsterském opatství.

Historik Martin Kovář promluvil o prvním výročí úmrtí královny Alžběty II. Podívejte se ve videu níže.

Sdílet

TOP články

Nejnovější