Temné dědictví Arnolda Schwarzeneggera: O svém nacistickém otci mluví stále otevřeněji

Dechberoucí příběh Arnolda Schwarzeneggera představuje skutečný americký sen. Chudý kluk se z válkou zničeného Rakouska vydá bez šilinku do Spojených států, kde se promění v globální star a vysoce postaveného politika. Za jeho úspěchy a nezdolným odhodláním přitom částečně stojí i jeho negativní vztah s nacistickým otcem.

Gustav Schwarzenegger, jehož otec dokonce pocházel z Čech, se nechal stejně jako miliony dalších Rakušanů zlákat nacistickou propagandou. Hitlerovu režimu sloužil věrně už od roku 1924. Jeho vojenskou dráhu zastavilo až obléhání Leningradu v roce 1942, kdy byl vážně zraněn a neschopen další služby. 

Nenáviděný Arnold Schwarzenegger

Po kapitulaci Německa se seznámil s válečnou vdovou Aurelií Jadrny, která mu v roce 1946 porodila syna Meinharda a o rok později Arnolda. Alkoholem a výčitkami zlomený Gustav Schwarzenegger ale druhorozeného potomka neměl rád. Údajně totiž věřil tomu, že není jeho biologickým synem. Za to částečně mohlo i trauma z války.

Arnold Schwarzenegger měl se svým otcem Gustavem velmi komplikovaný vztah.  |  FOTO:  Profimedia / Wikipedie

Můj táta nacista

„Když můj otec dorazil do Leningradu, byl napumpovaný lží své vlády a když z něj odjížděl, byl mentálně i fyzicky zlomený,“ řekl Arnold Schwarzenegger v jednom ze svých příspěvků. „Zbytek života prožil v bolestech. V bolestech zad, bolestech způsobených šrapnelem, které mu připomínaly hrozivou minulost, ale i v bolesti z výčitek svědomí,“ vysvětlil herec, který minulost svého otce zmiňoval při návštěvě Osvětimi, vzrůstající vlně antisemitismu či při napadení Ukrajiny Ruskem.

Opilecké excesy

Malého Arnolda otec údajně v opileckých excesech mlátil páskem, pravidelně ho ponižoval a navedl proti němu i protěžovanějšího Meinharda. O komplikovaných vztazích svědčí i to, že Arnold nikdy nedorazil na pohřeb svého otce ani na pohřeb Meinharda, který zemřel při autonehodě v sedmdesátých letech.

​​O tom, že se Arnold Schwarzenegger stal živoucí legendou i úspěšným politikem, není pochyb. Jeho odhodlání, s nímž už jako dvacetiletý dorazil do Ameriky, ale dost možná můžeme přičítat podvědomé touze dokázat otci, že není k ničemu.

Arnold Schwarzenegger.
Arnold Schwarzenegger.

Filmy s Arnoldem Schwarzeneggerem, které vás připoutají k sedačce jako činky k benči, sledujte na Voyo!

Chcete o milovaném Arnoldovi vědět více? Novinky o něm najdete také na webu Kinobox! 

Sdílet
  • #Arnold Schwarzenegger

TOP články

Nejnovější