Michael J. Fox, Bruce Willis i Christina Applegate: Jak celebrity bojují s nevyléčitelnou nemocí?

Christině Applegate byla v roce 2021 diagnostikována roztroušená skleróza. Herečka se nyní nechala slyšet, že její role v seriálu Dead to Me byla na dlouhou dobu poslední a hodlá se stáhnout z profesního života. Prohlásila to na předávání cen SAG Awards.

„Je to poslední předávání, kam dorazím jako herečka,“ řekla magazínu Los Angeles Times. „Momentálně si nedokážu představit, že bych vstávala v pět ráno a trávila na place dvanáct až čtrnáct hodin denně.“ 

Není však jediná, komu závažná nemoc náhle vstoupila do života. Kdo z hvězd trpí Parkinsonovou chorobou, demencí nebo roztroušenou sklerózou? Která hvězda se z veřejného života stáhla a kdo sbírá peníze na výzkum?

Michael J. Fox

Parkinsonovu chorobu dostal do povědomí veřejnosti Michael J. Fox, který se o drsné diagnóze dozvěděl už v 29 letech. Nemoc, která z doposud nevysvětlitelného důvodu snižuje množství buněk produkujících dopamin, způsobuje svalovou ztuhlost, třes i potíže s mluvením. 

FOTO:  Profimedia

​​Ačkoliv se Fox na čas stáhl z veřejného života a bojoval i s depresemi a alkoholismem, zcela proměnil to, jak se dnes na Parkinsona díváme. V roce 2000 založil Nadaci Michaela J. Foxe, která je v současnosti jednou z největších neziskových organizací na světě. Do dnešního dne vybrala neuvěřitelných 1,5 miliard dolarů na výzkum a léčbu této zákeřné nemoci.

Bruce Willis

Ačkoliv hvězdy většinou nesdílí informace o zdravotním stavu, pokud se rapidně zhorší, v případě Bruce Willise rodina zvolila opačný přístup. Se světem se podělili o jeho diagnózu frontotempolární demence, která byla mylně zaměňována za poruchu řeči zvanou afázie. 

Bruce Willis se svou ženou
Bruce Willis se svou současnou ženou Emmou Hemingovou  |  FOTO:  Profimedia

​​O nemoci Bruce Willise informovaly na sociálních sítích nejen jeho dcery, ale také manželka Emma Heming Willis, kterým prý sdílení i osobní příběhy fanoušků pomohly lépe pochopit život s demencí. Vzhledem k jejich aktivitě je zřejmé, že pro šíření povědomí o nemoci budou o Willisově stavu i nadále mluvit.

Jack Osbourne

Diagnózu roztroušené sklerózy si v roce 2012 vyslechl také Jack Osbourne, syn Ozzyho a Sharon Osbournových. Ve svém podcastu i na Twitteru se pravidelně věnuje svým zkušenostem s nemocí i tomu, jak ovlivňuje jeho život. Na rozdíl od demence či Parkinsonovy choroby lze sklerózu částečně léčit a nástup závažnějších projevů oddalovat.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jack Osbourne (@jackosbourne)

Formou demence trpěl například i bývalý americký prezident Ronald Reagan, herečka Rita Hayworth či Robin Williams. Nemoc byla zřejmě jedním z důvodů, proč herec v roce 2014 spáchal sebevraždu.

FOTO:  Twitter
Sdílet

TOP články

Nejnovější