• Články
  • České celebrity
  • Radka Třeštíková záměrně mate čtenáře. NobodyListen jako předloha milence v nové knize?

Radka Třeštíková záměrně mate čtenáře. NobodyListen jako předloha milence v nové knize?

Provokativní spisovatelka Radka Třeštíková si v novém románu pohrává s realitou natolik, že už si nikdo není jistý, co je pravda a co fikce. Sama tvrdí, že je to v podstatě její záměr, ale zároveň čelí kritice. Největší kontroverze krom silně erotického podtextu budí postava Jakuba, která až nápadně připomíná Jakuba Stracha alias DJ s přezdívkou NobodyListen. Tak Radko, jak to tedy bylo?

 „Je tam napsané, že to je vášnivé a surové vyprávění o rozchodu, ale pro mě je to spíše o nějakém unikání nebo odcházení, kterému ten rozchod musí předcházet.“  říká o knize Kde jsi, když nejsi sama spisovatelka Radka Třeštíková.

Kritizovaný román

Román Kde jsi, když nejsi v posledních dnech oslovuje širokou veřejnost a kromě nadšených čtenářů se ozývají také ostré reakce čtenářů a kritiků. Je otázkou, jestli silně autobiografické prvky jsou geniálním tahem spisovatelky, nebo zápisy z deníčku.  

Je to Strach, není to Strach?

I když Třeštíková neodhaluje přímo, kdo se skrývá za postavou Jakuba, i na základě úzkých vztahů, které Třeštíková se Strachem alias DJ NobodyListen veřejně prezentovali a na základě dalších podobností, se mnozí domnívají, že ano. Ale spisovatelka si užívá svobodu literárního umění a prostřednictvím románu vyzývá čtenáře, aby si sami hledali cestu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený WHO WE ARE (@whoweare.sessions)

Vyjádření Radky Třeštíkové k novému románu

„Já si myslím, že jsem si trošku začala hrát s ohněm a sama jsem si na sebe upletla docela velký bič. Protože jsem tu knihu záměrně psala tak, aby nebylo jisté, kde končí fikce, kde je nějaká auto fikce a kde je možné si představit nějakou realitu, ačkoliv je to fikce. Chtěla jsem čtenáře co nejvíce vtáhnout do hry.“ Takže to vypadá, že na první pohled autorka autobiografické prvky popírá, jenže nakonec dodává, že když jí píšou čtenáři, že se s postavami identifikují, je ráda, že je někdo stejný „střelec“ jako ona.

Více se dozvíte v rozhovoru ve videu.  

Sdílet

TOP články

Nejnovější