Hvězdně obsazený film Muž, který stál v cestě míří do kin. Co o něm prozradili sami herci a režisér?

Od čtvrtka 25. května mají milovníci kvalitních českých filmů možnost zajít do kina na snímek režiséra Petra Nikolaeva Muž, který stál v cestě.

Příběh zachycuje život lékaře a politika Františka Kriegla a jeho vzepření se moci v roce 1968, když nesouhlasil s okupací Československa. Ve filmu se v hlavní roli představí Tomáš Töpfer, v dalších potom Zuzana Mauréry, Alois Švehlík, Adrian Jastraban nebo Zuzana Kajnarová.

„S Tomášem Töpferem jsem se potkal poprvé až na tomto projektu. A je velmi dobře, že titulní postavu filmu ztvárnil právě on. Byl na natáčení oporou nejen mně, ale i celému štábu. Je chytrý, zkušený a k tomu má humor. Fakt, že je stejně jako Kriegel židovského původu, měl až magický rozměr. Ty důležité roky, ve kterých se příběh odehrával, osobně intenzivně prožil. Sám působil a opět působí v politice. Ztvárnit postavu Františka Kriegla pro něj bylo příležitostí i výzvou. Myslím, že byl pro tu roli stvořen,“ pochválil režisér filmu Petr Nikolaev herce.

​„Když se zeptáte, kdo byl Kriegel, tak vám skoro nikdo neodpoví, kromě pár pamětníků, jako jsem já. Jak vypadal, si nevzpomene nikdo. Ani na jeho postoje komplikovaného člověka. Kriegel věděl, že nemusí bojovat o život, byl smířen s tím, že ho v Rusku za jeho postoj popraví nebo že si ho tam nechají a zavřou. Šanci neměl. Ostatní bojovali o své pozice, prebendy, status předních komunistů. To prohráli. On vyhrál díky tomu, že věděl, s kým má tu čest. Je to takový paradox. Kriegel byl smířen, že ho pošlou na Sibiř nebo že ho rovnou zlikvidují,“ osvětlil Tomáš Töpfer, který jako dítě žil kousek od této osobnosti na pražských Vinohradech.

​Krieglovi byla v jeho nelehké situaci velkou oporou jeho žena Riva. Do té režisér obsadil oblíbenou herečku Zuzanu Mauréry. „Se Zuzanou jsme se pracovně setkávali celých pět let a zrodilo se mezi námi přátelství. Zuzana je člověk, který o roli hodně přemýšlí. Už dávno jsem pochopil, že dobří herci vědí o své postavě víc než já. Dala té roli hrdost, sílu, radost. Byla prostě Rivou,“ svěřil se Nikolaev.

​To potvrdila i sama herečka „Petr mi ukázal úryvek z dobového týdeníku, kde je Riva s Františkem. Ona ho doprovází na nějaké důležité zasedání... A to video pro mě přesně vypovídá o jejich vztahu, který není vůbec staromilský. Je strašně hravý, mladý a myslím, že to bylo to, co je drželo. Po tom všem, co překonali a čím si procházeli. Ti dva se myslím našli. Měli štěstí. Ve světě se dějí věci, ale oni mají jeden druhého. Na tom jsem tak nějak stavěla,“ vysvětlila Mauréry.

​Buducího prezidenta Gustáva Husáka obsadil režisér také zajímavě. „Věděl jsem, že Husák je druhá mužská role filmu. Krieglův blízký člověk a následně nepřítel. Na Adriana Jastrabana jsem dostal tip a hodně jsem s ním o filmu diskutoval. Adrian hrál totiž před několika lety titulní roli ve slovenském filmu Dubček. Svěřil se mi, že role Dubčeka ho potěšila, ale že jeho snem je ztvárnit postavu Husáka. Z mojí nabídky byl proto nadšen,“ popsal režisér Nikolaev.

Galerie

​„Když mi zavolali, že se jedná o roli Gustáva Husáka, musel jsem se v duchu smát, protože jsem po té roli opravdu toužil. Téma jsem dobře znal, o osobnosti Husáka jsem právě četl knihu. Na kamerových zkouškách jsem s režisérem filmu Petrem Nikolaevem o něm dlouze hovořil. Pracoval jsem předtím na filmu Dubček a zjistil, že Husák byl v dějinách pro mě o dost zajímavější osoba. Neříkám charakternější, ale zajímavější určitě. Mně se tak splnilo, co jsem si tajně přál. Jen mě nenapadlo, že nabídka přijde tak rychle,“ vysvětlil s úsměvem Adrian Jastraban.

​Příběh, který zachycuje dramatické srpnové události, kdy byl v noci na 21. srpna František Kriegel společně s čelními představiteli vlády a Komunistické strany Československa zatčen a unesen do Moskvy, najdete ve všech dobrých kinech od 25. května. Stojí za ním společnosti Bio Illusion a natáčel se na Ukrajině, v Buči nedaleko Kyjeva, v Praze a středních Čechách, v Pardubickém kraji, na Ostravsku, a také v polské Varšavě.

Sdílet

TOP články

Nejnovější