Krásné a silné ženy ve filmu Muž, který stál v cestě. Co bylo pro herečky nejtěžší?

Už tento týden dorazí do všech českých kin snímek Muž, který stál v cestě. Film režiséra Petra Nikolaeva zachycuje životní příběh lékaře a politika Františka Kriegla, který jako jediný z čelních představitelů vlády v roce 1968 nepodepsal souhlas s okupací Československa. A kromě hlavního hrdiny v podání Tomáše Töpfera se ve filmu představí i krásné herečky jako Zuzana Mauréry, Zuzana Kajnarová nebo Hana Kusnjerová v rolích silných žen.

„Často mi při natáčení běhal mráz po zádech, protože štáb i herci byli famózní. Nejen Tomáš Töpfer jako Kriegel, Adrian Jastraban jako Husák, nebo Riva Zuzany Mauréry. Absolutorium zaslouží i herci v menších rolích, vlastně bych měl postupně pochválit skoro všechny!“ pochvaloval si producent snímku Miloslav Šmídmajer, který projekt připravoval více než sedm let.

Riva Krieglová byla pro svého muže velkou oporou. A vnímala ji tak i její představitelka Zuzana Mauréry. „Riva byla podle fotek něžná, subtilní osoba, já jsem přece jen trošku větší žena. Ale myslím si, že je důležité hlavně najít její esenci. Už jenom tím, že přežila svého muže o 22 let, musela mít v sobě velkou sílu, cílevědomost a nadhled. Těžké věci člověka zocelí, a ona to tedy lehké neměla,“ svěřila se oblíbená slovenská herečka.

Zuzana Mauréry a Tomáš Töpfer ve filmu Muž, který stál v cestě
Zuzana Mauréry a Tomáš Töpfer ve filmu Muž, který stál v cestě  |  FOTO:  Bio Illusion

​Hlavní ženskou hrdinku rozhodně nechtěla kopírovat, ale trochu si ji přece jen nastudovala. „Režisér Petr Nikolaev mi ukázal úryvek z dobového týdeníku, kde je Riva s Františkem. Ona ho doprovází na nějaké důležité zasedání... A to video pro mě přesně vypovídá o jejich vztahu, který není vůbec staromilský. Je strašně hravý, mladý a myslím, že to bylo to, co je drželo. Po tom všem, co překonali a čím si procházeli. Ti dva se myslím našli. Měli štěstí. Ve světě se dějí věci, ale oni mají jeden druhého. Na tom jsem tak nějak stavěla,“ dodala Mauréry, která posbírala mnoho cen například za svou roli ve filmu Jana Hřebejka Učitelka.

​V další ženské roli se představí Zuzana Kajnarová, jež ztvárnila mladou reportérku Zoru, která nejen že natáčí rozhovory s Františkem Krieglem, ale je také přímou účastnicí prvních kontaktů s tanky ruské armády v noci na 21. srpna 1968.

​​To herečka Hana Kusnjerová přichází do styku s Františkem Krieglem jako jeho podřízená v nemocnici, kde je primářem. Na jeho chování k mladé doktorce je představena také Krieglova pedantská stránka pečlivého lékaře.

Muž, který stál v cestě - Tomáš Töpfer
Muž, který stál v cestě - Tomáš Töpfer  |  FOTO:  Bio Illusion

​Ve filmu se objeví také například Alois Švehlík jako prezident Ludvík Svoboda, Jiří Ployhar jako premiér Oldřich Černík, Přemysl Bureš hraje politika Josefa Smrkovského, slovenský herec Daniel Heriban se zhostil role Alexandra Dubčeka a Adrian Jastraban se ujal postavy dlouholetého přítele Františka Kriegela, ctižádostivého komunisty Gustáva Husáka, Miroslav Táborský lékaře doprovázejícího politiky do Moskvy.

Muž, který stál v cestě - Alois Švehlík
Alois Švehlík ve filmu Muž, který stál v cestě  |  FOTO:  Bio Illusion

​​Projekt společnosti Bio Illusion se začal natáčet v listopadu 2021 na Ukrajině, v Buči nedaleko Kyjeva, pokračoval natáčením v Praze a středních Čechách, v Pardubickém kraji, na Ostravsku, a poslední záběry byly dotočeny v červnu 2022 v polské Varšavě.

​V kinech je snímek Muž, který stál v cestě od 25. května 2023.

Sdílet

TOP články

Nejnovější