Pohled do zákulisí natáčení filmu Muž, který stál v cestě. Do kin dorazí 25. května

Dlouho očekáváný film Muž, který stál v cestě vstoupí do českých kin už 25. května. Snímek režiséra Petra Nikolaeva zachycuje životní příběh lékaře a politika Františka Kriegla, který jako jediný z čelních představitelů vlády v roce 1968 nepodepsal souhlas s okupací Československa. Ve filmu se představí Tomáš Töpfer, Zuzana Mauréry, Alois Švehlík, Adrian Jastraban nebo Zuzana Kajnarová.

„Téma snímku je obrovské. Je velmi potřebné, aby se o něm vědělo. Co znamenal rok 1968 v historii Československa, to by měl znát každý. A poznat příběh, který se kolem odehrál,“ vysvětlil představitel statečného lékaře Tomáš Töpfer.

Muž, který stál v cestě
Příběh zachycuje dramatické srpnové události, kdy byl v noci na 21. srpna František Kriegel společně s čelními představiteli vlády a Komunistické strany Československa zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se dokázal v moskevském zajetí i pod hrozbou likvidace postavit Leonidu Iljiči Brežněvovi, a nepodepsal Moskevský protokol, znamenající souhlas s okupací Československa v roce 1968.

Muž, který stál v cestě
Muž, který stál v cestě  |  FOTO:  Bio Illusion

Příběh Františka Kriegla
„Způsob, jak Krieglův příběh vyprávět, byl určen scénářem. Mojí rolí bylo scénář co nejlépe převést do filmu. Přinést vizuální nápady, určité věci akcentovat a jinde zjednodušovat. A v neposlední řadě vybrat a vést herce. Důležitým rozhodnutím bylo obejít se bez jmenovek historických postav. Snažil jsem se, aby herci byli natolik výrazní a odlišní, že se v nich divák zorientuje sám,“ popsal režisér snímku Petr Nikolaev. „Chtěl jsem, aby celý film byl víc o osobní statečnosti obecně. Aby to nebyl film o politice pro mužské pamětníky, ale aby byl přístupný nejširší divácké obci,“ svěřil se režisér, který má za sebou například filmy Lidice (2011), Příběh kmotra (2013), Kousek nebe (2005) nebo Báječná léta pod psa (1997).

Vztah s manželkou
Výraznou roli manželky Františka Kriegla ztvárnila Zuzana Mauréry. Riva byla pro Kriegela velkou oporou. „Ona za ním prostě stála a inspirovala ho. Musela mít v sobě velkou sílu, cílevědomost a nadhled. Ten člověk mohl odolat takovému tlaku i díky zázemí, které měl ve své ženě. Jejich vztah nebyl vůbec staromilský. Byl strašně hravý, mladý a myslím, že to bylo to, co je drželo. Po tom všem, co překonali a čím si procházeli,“ dodala oblíbená herečka.

Muž, který stál v cestě
Muž, který stál v cestě  |  FOTO:  Bio Illusion

Dlouhé natáčení
Film Muž, který stál v cestě vznikal více než sedm let. Producent snímku Miloslav Šmídmajer si nesmírně pochvaluje práci s celým týmem. „Často mi při natáčení běhal mráz po zádech, protože štáb i herci byli famózní. Nejen Tomáš Töpfer jako Kriegel, Adrian Jastraban jako Husák, nebo Riva Zuzany Mauréry. Absolutorium zaslouží i herci v menších rolích, vlastně bych měl postupně pochválit skoro všechny!“

Herecké hvězdy
Ony menší role ve filmu ztvárnili například Alois Švehlík jako prezident Ludvík Svoboda, Jiří Ployhar hrál premiéra Oldřicha Černíka, Přemysl Bureš politika Josefa Smrkovského, slovenský herec Daniel Heriban se zhostil role Alexandra Dubčeka a Adrian Jastraban se ujal postavy dlouholetého přítele Františka Kriegela, nastupujícího ctižádostivého komunisty Gustáva Husáka, který se následně dostane do čela KSČ a postaví se proti Krieglovi. Zuzana Kajnarová
potom ztvárnila televizní reportérku Zoru, Hana Kusnjerová lékařku pracující pod Krieglem a Miroslav Táborský lékaře doprovázejícího politiky do Moskvy.

Muž, který stál v cestě
Muž, který stál v cestě  |  FOTO:  Bio Illusion

Lokace
Ambiciózní projekt producentské společnosti Bio Illusion se začal natáčet v listopadu 2021 na Ukrajině, v Buči nedaleko Kyjeva, pokračoval natáčením v Praze a středních Čechách, v Pardubickém kraji, na Ostravsku, a poslední záběry byly dotočeny v červnu 2022 v polské Varšavě. Tam vznikaly scény odehrávající se v Kremlu.

Galerie

Do kin snímek Muž, který stál v cestě přijde 25. 5. 2023.

Sdílet

TOP články

Nejnovější