Dagmar Havlová slaví kulaté narozeniny! Jak se z Holky z porcelánu stala první dáma?

Úspěšné divadelní a filmové herečce Dagmar Havlové se nejspíše podařilo zastavit čas. Těžko věřit, že 22. března 2023 slaví 70. narozeniny!

Jak se z brněnské dívenky stala uznávaná umělkyně a první dáma? A které role ji nejvíce proslavily? To všechno se dozvíte v článku!

Herecké začátky

Dagmar Havlová, rozená Veškrnová, se narodila v Brně, kde také absolvovala studia na státní konzervatoři a JAMU. První zkušenost s prkny, která znamenají svět, získala v Divadle na provázku. Později se přestěhovala do Prahy, kde účinkovala v Divadle Jiřího Wolkera a v Semaforu. Dostala řadu zajímavých rolí, ale nejvíce ji mezi lidmi proslavilo především její působení ve filmech.

Dagmar Havlová
Dagmar Havlová  |  FOTO:  Profimedia

Holky z porcelánu

Úplně první snímek, ve kterém se objevila, jsou dnes už legendární Holky z porcelánu z roku 1974. Tato komedie sleduje radosti a strasti dívek pracujících ve velkoskladu porcelánu. Původně měla hrát svobodnou maminku Helenu. Ale jakmile se s ní režisér Juraj Herz potkal, okamžitě rozpoznal její komediální talent. A tak dostala roli ztřeštěné Dany.

Dagmar Havlová
Dagmar Havlová  |  FOTO:  Profimedia

Miláček českých diváků

Poté následovalo mnoho dalších filmů, díky kterým si ji diváci zkrátka zamilovali. Obsazovanější herečku byste v 70. a 80. letech hledali jen s obtížemi. V krimi komedii Holka na zabití (1975) ztvárnila trochu naivní dívku, která pátrá po své zmizelé kamarádce. Dále se objevila například ve snímcích Zítra to roztočíme, drahoušku...! (1976), Jak se točí Rozmarýny (1977), Chobotnice z II. patra (1986) nebo Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992).

Soužití s Václavem Havlem

Její krása a osobnost učarovaly i prezidentovi Václavu Havlovi. A protože byly sympatie vzájemné, v roce 1997 si ji vzal za manželku. Spojovala je mimo jiné právě obliba umění, zvláště pak divadla. Jejich láska překonala všechny zdánlivé překážky a pár spolu strávil 14 let. Po sňatku navíc herečka pověsila svou kariéru na hřebík, protože se podle ní nehodila k její nové funkci. Začala se plně věnovat péči o manžela, kterému byla i v těžkých časech oporou, a povinnostem první dámy. Od té doby se také angažovala v charitativní činnosti.

FOTO:  profimedia.cz

Návrat k herectví

Ještě před smrtí manžela se objevila v jeho zfilmované divadelní hře s názvem Odcházení (2011), kterou si také sám zrežíroval. Postupně se opět vrátila na divadelní scénu a objevuje se i v nových filmech a seriálech. Dagmar Havlovou jste v roli státní zástupkyně mohli sledovat například v minisérii Případ Roubal. Nově se má objevit také v připravované mysteriózní minisérii Vědma z dílny Voyo Originál.

Dagmar Havlové přejeme všechno nejlepší k narozeninám. 

Sdílet

TOP články

Nejnovější