Diváci ho stále milují, ale jeho osobní život nebyl tak růžový... Jiří Sovák by dnes oslavil narozeniny!

Marečku, podejte mi pero!
Zdroj: TV Nova

Stopa Jiřího Sováka v československém filmu je nesmazatelná. Exceloval jak na stříbrném plátně, tak na jevišti. Jeho blízcí s ním však prožívali těžké chvíle... Představitel legendárního Evžena Humla z Chalupářů by dnes oslavil sedmadevadesáté narozeniny!

Už od narození měl Jiří Sovák čerta v těle. Ukecaný neposeda vymýšlel samé lotroviny. Otec doufal, že se Jiří aspoň na hotelové škole zklidní a převezme rodinnou restauraci. Marně. Jiří na škole dlouho nevydržel. Brzo si začal přivydělával jako úředník a taky u ochotníků, což se líbilo hlavně mamince.

Chalupari - Jiri Sovak
Seriál komediálních příběhů, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Základním tónem je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění. Ve skutečnostiu si však Sovák s Josefem kemrem moc nedokázali porozumět...

Angažmá mu nabídl sám E. F. Burian. A to byla drsná škola. Sovák ale tehdy začal dostávat i velké role jako třeba ve hře Otec Goriot. Bylo mu třicet a už hrál hlavně „dědky nad hrobem“. Oženil se a narodil se mu syn Jirka. Tomu byly jen dva roky, když otec rodinu v tichosti opustil.
Marečku, podejte mi pero
Společně se svým synem zazářili ve filmu Marečku, podejte mi pero. Jejich vztah byl ve skutečnosti velmi chladný. Syn dokonce nepřišel svému otci ani na pohřeb...

V roce 1955 se Sovák dostal do Divadla Na Vinohradech a taky začal mít úspěch u filmu. Například jako Kuba v pohádce Dařbuján a Pandrhola. V šedesátých letech byl na vrcholu. Pomohla spolupráce s Janem Werichem, třeba TV film Uspořená libra. Za svůj život nakonec natočil přes 120 filmů a televizních inscenací.
Dařbuján a Pandrhola
Zdroj: TV Nova Nezapomenutelný byl obzvlášt ve snímku dařbuján a pandrhola. Na snímku s taktéž fenomenálním hercem Václavem Lohninským.

Ačkoliv se proslavil jako Jiří Sovák, narodil se jako Jiří Schmitzer, a stejně pojmenoval svého syna. Až v devatenácti letech si na protest proti německé okupaci změnil občanské příjmení Sovák. Se synem nikdy neměl idylický vztah. Syn nikdy otci nezapomněl, že opustil jeho a matku a naopak Sovák starší se syna zřekl, když v opilosti havaroval a usmrtil chodce.

Ať žijí duchové!
Zdroj: TV Nova Svůj hudební talent ukázal v pohádce o nadpřirozených postavách...


Jedny z nejznámějších rolí ztvárnil Jiří Sovák ve filmech Ať žijí duchové nebo Dařbuján a Pandrhola. Na pohádku o tom, že smrt je spravedlivá, se můžete podívat již dnes, tedy ve středu 27. prosince od 13:50 na TV Nova.


Příběh rytíře Viléma Brtníka z Brtníku můžete sledovat v pátek 29. prosince od  20:20 na TV Nova. A pokud vás zajímá, jak to na místě natáčení oblíbené pohádky Ať žijí duchové vypadá dnes, nenechte si ujít projekt portálu Nova Plus Filmová místa! Ke zhlédnutí ZDE.NEPŘEHLÉDNĚTE:
VELKÝ KVÍZ: Jak dobře znáte film Ať žijí duchové! Otestujte se!

MAREČKU, PODEJTE MI PERO: Poznáte místa, kde se natáčela slavná komedie?

ZAJÍMAVOSTI o filmu Marečku, podejte mi pero: Hliník si vysloužil pamětní desku!

Autor: Maci

Maci/nova.cz