Má z toho MARTIN STRÁNSKÝ radost? Jeho roli ocenil oscarový herec Dustin Hoffman

Publikováno 1. 1. 2019
Ordinace: Martin Stránský
Zdroj: Archiv TV Nova

Věděli jste, co spojuje doktora House a doktora Otu Kováře z Ordinace v růžové zahradě 2? Jeden muž. Jmenuje se Martin Stránský. Jednoho dabuje, druhého hraje. Jeho charismaticky nakřáplý hlas, kterým u nás mluví seriálový doktor House, mu zajistil i cenu Františka Filipovského za nejlepší výkon v dabingu.

V momentě, kdy Martin Stránský promluví, naskočí vám husí kůže po celém těle. Zaručeně si vůbec neuvědomujete z kolika televizních reklam, zahraničních seriálů a filmů na vás mluví. Zkuste se při sledování televize zasoustředit – jeho hlas je všude! Michael Fassbender, Mark Wahlberg nebo například Joaquin Phoenix, těm všem propůjčuje hlas. Láska na první poslech je ale spjatá se seriálem Doktor House.

Ordinace: Martin Stránský jako MUDr. Ota Kovář
Zdroj: Archiv TV Nova

Oba medici jsou si podobní jako vejce vejci. Někdejší primář kamenické chirurgie a velmi schopný lékař doktor Kovář, kterého ztvárňuje právě Martin Stránský, je workoholik, ale za kariérou se nežene. Práci staví na první místo, bylo to tak vždycky, nejen tehdy, kdy usedal do křesla primáře. Naopak House je nespolečenský a samotářský lékařský génius. Je vedoucím Oddělení diagnostické medicíny. Práce je pro něj jediná věc, kterou má.
Dr. House - Hugh Laurie - 2

Obě postavy by se daly popsat jako „mizantropické,“ „cynické,“ nebo „mrzoutské“. Díky svým neortodoxním diagnostickým přístupům, radikálním léčebným pohnutkám se často dostávají do konfliktu se svými kolegy. Obě postavy seděly ve vězení, každá za jiné pohnutky. Je strašně těžké porovnávat ústřední postavu amerického seriálu a jednu menší postavu z českého seriálu, ale existuje jedna věc, která je spojuje jako bratry. A není to nedbalý porost obličeje nebo stejný uhrančivý pohled.
Martin Stránský a Hugh Laurie
Zdroj: TV Nova

Odpověď je v hlasu obou postav. Pozorný divák i bez kapky hudebního sluchu určitě postřehl podobnost v barvě vokálu obou hrdinů. Jeho hlas k cynickému doktorovi perfektně sedí a jenom umocňuje celkový zážitek z celého seriálu. O Lauriem navíc oscarový herec Dustin Hoffman prohlásil: Hlas doktora House má ten nejameričtější přízvuk, jaký jsem slyšel. Smekám před Hugh Lauriem a musí to udělat každý, kdo zná jeho skutečný čistý britský akcent. I to může být pro Martina poctou.
 

Maci