SKANDÁL NA PLACE: Herečku z filmu vystřihli kvůli náboženskému vyznání

Není úplně neobvyklé, když studio v rozpracovaném snímku nahradí herce, který na place ztropí skandál. Co se ale stalo herečce původně účinkující ve snímku Správci osudu, nemá obdoby.

Thriller Správci osudu podle povídky věhlasného spisovatele Philipa K. Dicka představuje nadějného politika Davida Norrise (Matt Damon), kandidáta do amerického Senátu. Již za chvíli se má dozvědět výsledky voleb, první prognózy ale příliš růžově nevypadají, a tak David odchází na toaletu procvičit si řeč pro případ prohry. Setkání s krásnou Elise (Emily Blunt) je pro něho nemalým překvapením, o to více, že jde o lásku na první pohled. Elise by pro Davida mohla být útěchou za politický neúspěch, bohužel někde ztratil její číslo...

Když už se pomalu vzdává naděje, že dívku znovu potká, narazí na ni náhodou v autobuse. Tentokrát ji nehodlá ztratit, ale díky setkání se Správci osudu si uvědomuje, že toto rozhodnutí není úplně na něm. Tato organizace řídí život každého člověka a pro Davida naplánovala úspěšnou kariéru, do které ale Elise nezapadá. Jenže Davidovi se představa, že ji znovu nespatří, vůbec nezamlouvá...

Správci osudu - 29
Zdroj: Archiv TV Nova


• Telefonní číslo (212) 664-7665, které Matt Damon ve filmu dostane od Emily Blunt, paří společnosti Universal studios a objevilo se i v dalších filmech jako Určitě, možná (2008), Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010) nebo Mnichov (2005) ve snaze vyhnout se notoricky známé filmové předvolbě „555“. Pokud na toto číslo zavoláte, telefon bude nekonečně vyzvánět.

• Správci osudu jsou prvním ze tří filmů s Emily Blunt, v nichž se postavy, jež ztvárnila, pokouší změnit budoucnost. Dalšími dvěma jsou Looper (2012) a Na hraně zítřka (2014).

Správci osudu - 18
Zdroj: Archiv TV Nova

• V původním závěru se David a Elise měli setkat se samotnou „šéfkou“. Boha ztvárnila herečka Shohreh Aghdashloo, kterou jste mohli již vidět například ve filmech Star Trek: Do neznáma (2016) či X-Men: Poslední vzdor (2006). Sama herečka v rozhovoru uvedla, že změnu si vyžádali představitelé studia, podle kterých nejsou diváci připraveni, aby Boha ve filmu ztvárnil někdo, kdo je muslimské víry.

„Já tu roli milovala. Jako herci jsme všichni ve střižně vydáni na milost, ale tohle je něco jiného, co jsem ještě nezažila. Režisér, George Nolfi, se rozhodl, že Boha mám hrát já. Všechno bylo skvělé, dokud mi jednoho dne režisér nezavolal a nepožádal mě, abych s ním zašla na oběd. Byl viditelně na pokraji pláče. Řekl, že si distribuční společnost myslí, že tuhle roli já hrát nemůžu… Ano, je to tak, že když se mě zeptáte, jakého jsem vyznání, řeknu, že jsem byla vychována jako muslim. Ale rozhodně se sama nikomu nepředstavuji, coby muslimská žena. Každopádně distribuční společnost si myslí, že na něco takového je prostě příliš brzy.“ 

Závěr, v němž se hrdinové setkají s Bohem, byl vystřižen a místo něho byl natočen úplně nový. K tomu všemu došlo až několik měsíců po konci natáčení, kdy byl film téměř hotový.

• Matt Damon na únikové scény trénoval natolik pilně, že v běhu dokonce často porážel svého dubléra.

131

GALERIE: Fotky z filmu Správci osudu

Zdroj: Archiv TV Nova

Správci osudu - 31

Hodnocení:• Do úlohy baletky Elise tvůrci původně chtěli obsadit profesionální tanečnici, nicméně náročnost postavy vyžadovala obsazení herečky. Emily Blunt slíbila režisérovi, že pokud jí roli svěří i přes to, že nikdy netančila, bude velmi tvrdě trénovat. Režisér svolil a Emily ihned začala cvičit s choreografem Benoitem Swanem ze souboru Cedar Lake Contemporary Ballet. Trénink započal měsíc před natáčením a šlo o 4 hodiny každý den. Herečka ve stejném tempu pokračovala i v průběhu natáčení. Ve filmu má celkem tři taneční vystoupení – sólo, duet a výstup se skupinou. Některé záběry však i taky byly natočeny s profesionální tanečnicí, které pak byla digitálně přidána tvář Emily.

• Romány i povídky Philipa K. Dicka jsou mezi filmaři poměrně oblíbené, mnohdy si však snímek z předlohy bere jen základní myšlenku a Správci osudu nejsou výjimkou. Zde z původní povídky tvůrci přenesli do filmu pouze téma skupiny osob upravujících realitu. V povídce, která v českém překladu nese název Úpraváři, se hlavní hrdina jmenuje Ed Fletcher, pracuje jako realitní makléř, je ženatý a jedním ze správců osudu je také jeho pes. 


• Mezi další adaptace Dickových knih a povídek patří napřiklad Next (2007), Minority Report (2002), Total Recall (1990) či Blade Runner (1982), ale i spousta dalších.Americký snímek Správci osudu můžete sledovat v sobotu 16. února 2019 od 22:40 na TV Nova nebo v repríze v neděli 17. února 2019 od 18:00 na Nova Cinema.Kir