• TV Nova
  • Film Pearl Harbor je podle historiků plný chyb. Proč se útok na nemocnici nemohl odehrát?

Film Pearl Harbor je podle historiků plný chyb. Proč se útok na nemocnici nemohl odehrát?

Konflikt s japonskými veterány, nepadnoucí kostýmy a sexy bikiny, které předběhly dobu! Válečné drama Pearl Harbor prý ukrývá několik zásadních chyb! Všimli jste si jich také?

Danny a Rafe jsou kamarádi už od dětství. Oba milují letadla a létání,  a tak se v dospělosti stávají pitoty americké armády. Ačkoliv v Evropě už válka zuří, američtí vojáci si užívájí mírové dny na svých základnách. Starší Rafe ale cítí povinnost postavit se nepříteli a přihlásí se jako dobrovolník do britské letky RAF...

Jenže před odjezdem na válečnou frontu se seznámí s krásnou sestřičkou Evelyn, do které se bláznivě zamiluje. Celou dobu si posílají dopisy a těší se, až zase budou spolu. Bohužel, Rafe se v jednom z útoků stane obětí letecké střely a i se svým strojem končí v moři. Evelyn smutnou zprávu přináší Rafeův nejlepší kamarád Danny. Bolest ze ztráty milovaného muže a nejlepšího přítele svede tyto dva dohromady. Jak se celá situace vyvine, když se ve dveřích nemocnice objeví zachráněný Rafe? A jak do milostného trojúhelníku zasáhnou události 7. prosince 1941?

FOTO:  Nova.cz

Film ale skrývá i několik zásadních chyb! Co režisérovi uniklo?

1. Ve scéně, kdy se Danny (Josh Hartnett) probouzí den po rvačce s Rafem (Ben Affleck) při začátku japonského náletu, se ptá, proč námořnictvo otravuje se cvičením v neděli po ránu. V jedné scéně je přitom vidět v kalendáři datum December 7, Saturday, což je v překladu sobota 7. prosince!

2. Při japonském náletu jsou v přístavu vidět tři bitevní lodě sražené boky k sobě, ovšem v osudný den byla americká plavidla spárována pouze po dvou.

FOTO:  Nova.cz

3. Ve scéně, kdy je Rafe přibližně ve čtvrtině filmu sestřelen, je jasný den. Když však poté vypráví, jak přežil a nořil se z potopeného letounu, je tma.

4. Na konci filmu dostává Evelyn (Kate Beckinsale) purpurové srdce. Toto vyznamenání bylo však udělováno za zranění v boji, takže by ho ošetřovatelka za žádných okolností dostat neměla.

5. Při soubojích s německými letadly jsou vidět na Rafově spitfiru záblesky pouze ze dvou hlavní. Pokud Raf létal v bitvě o Británii, měl by k dispozici o šest hlavní více. Dvěma kulomety by nejspíše nesestřelil zhola nic.

6. Při výbuchu bomby, kterou Japonci shodili na bránící se americké vojáky, kteří následně vyletěli do vzduchu, bylo u jednoho z nich vidět, že má přivázané lano k noze.

FOTO:  Nova.cz

7. Bikiny byly poprvé vystaveny v Cannes v roce 1946 jako nejmenší plavky na světě, nazvané Atom. Avšak Jennifer Garner (sestra Sandra) je má ve filmu na sobě, přestože se film odehrává v roce 1941.

8. Sebevražedné útoky kamikadze se praktikovaly až o tři roky později během americké ofenzívy.

Galerie

9. V Japonsku i mezi veterány z Pearl Harbor došlo k pobouření kvůli scéně útoku na nemocnici. Japonským pilotům bylo výslovně zakázáno útočit na civilní objekty a dle očitých svědků si toto japonští piloti nedovolili ani v případě, kdy k tomu měli příležitost. Michael Bay odůvodnil natočení této scény tím, že chtěl útoku dodat nádech barbarství.

10. Ben Affleck původně roli Rafa odmítl, ale nakonec ji přijal.


Na americký válečný velkofilm Pearl Harbor se můžete podívat v neděli 9. 7. od 20:20 na Nova Cinema!

Nova.cz
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady