Polibek dvou mužů a turecký princ: Norská Popelka vás dokáže okouzlit i v moderním pojetí

O popularitě Popelky v Norsku jsme ještě donedávna neměli ani tušení. Vše ale změnila zpráva o moderní verzi, kterou Norové uvedli na Vánoce 2021 a kterou se Češi rozhodli odsoudit prakticky s první klapkou. Severská verze umouněné rebelky přitom dokáže navodit atmosféru Vánoc lépe než první sněhové vločky. Díky krásné krajině, kouzelným interiérům i skvělé hlavní hrdince!

Československo za železnou oponou bylo pro Nory stejně vzdálené jako bony pro tuzemský trh. Přesto naši Popelku seveřané přijali prakticky za svou a Libuška Šafránková se stala neoficiální královnou vánočního programu. Režisérka filmu Cecilie A. Mosli dokonce úzce spolupracovala s Václavem Vorlíčkem a k původní verzi se tak přiblížila ještě více, než původně plánovala. Jak se jí to povedlo? Přečtěte si důvody, proč Tři přání pro Popelku o Vánocích zaručeně okouzlí i vás.

Severská krajina z pohodlí domova

V zemi, kde už jen marně vyhlížíme každou vločku, působí zasněžená norská krajina jako vysněná nadílka. A že je opravdu na co se koukat. Oproti původní verzi z roku 1973 se Norové mohli spolehnout na práci dronů a do vyhřátého obýváku nám dovézt krajinu jako vystřiženou z norského propagačního videa. Stydět se ale nemusí ani za interiéry.

FOTO:  TV Nova

Hyggé, které může závidět i Ikea

Tři přání pro Popelku se natáčely ve skanzenu Maihaugen u Lillehammeru v Norsku, který patří mezi oblíbená výletní místa. Kouzlo dřevěných roubenek na vás dýchne už v okamžiku, kdy postava Popelky přiskočí ke kamnům, a možná ve vás probudí i choutky na renovaci vlastního obýváku. Minimálně co do počtu svíček.

FOTO:  TV Nova

​Výpravu norsko-litevská produkce zkrátka zvládla na jedničku a snovou atmosféru dotáhne k dokonalosti i na plese. Pro jeho kouzlo možná zapomenete i na absenci dcery Droběny v podání Heleny Růžičkové.

FOTO:  TV Nova

​​Pěvecká hvězda v hlavní roli a turecký princ

Do role Popelky obsadila režisérka popovou star Astrid S, které ale její vlastní producenti nechtěli účast dovolit. Báli se, aby jí role neuškodila v hudební kariéře. Od místních kritiků si ale zpěvačka vysloužila obdiv a k pohádce dokonce nazpívala titulní píseň.

A chemie skvěle funguje i mezi ní a princem. Přestože herec s tureckými kořeny Cengiz Al původně vzbuzoval kontroverze, jeho konverzace s Popelkou působí uvolněně a oproti československé verzi diváci mohou sledovat jejich postupné sbližování.

FOTO:  TV Nova

Stylista místo kočího a diskutovaný polibek dvou mužů

Norové jsou pro své ropné zásoby považováni za šejky severu. Není proto divu, že se zlá macecha rozhodne nešetřit a poslat do města pro stylistu, který jim pomůže připravit se na ples. Bohužel, tato humorná linka působí spíše trapně než vtipně a divák si možná povzdechne nad starým dobrým českým humorem.

FOTO:  TV Nova

Kromě stylisty se moderní pohled na svět promítá do pohádky ve více směrech. Ať už v tom, že se Popelka nechce ihned po seznámení vdávat, nebo v polibku dvou princových pážat. Ten u konzervativní veřejnosti vzbudil velké diskuze. V pohádce se ale odehraje až na samém konci a po celou dobu nijak nenarušuje hlavní děj. Je tak spíše pomyslnou LGBT tečkou, u které si spolu s dětmi můžete natrénovat trošku předvánoční tolerance.

FOTO:  TV Nova

Vydejte se na sever a víc neřešte

Severská tvorba se k širšímu publiku nedostane příliš často. Proto byste měli dát norské verzi šanci, abyste si ji mohli zamilovat naplno a bez předsudků. I když československou verzi z jejího královského místa jen tak nikdo nedostane, Tři přání pro Popelku mohou být i v budoucnu kouskem, ke kterému se budete neustále vracet.

FOTO:  TV Nova

Tři oříškyTři přání pro Popelku si můžete už nyní pustit na Voyo. Televizní diváci si pak mohou norskou Popelku užít 20. prosince na TV Nova.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady