Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Novinky

ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA: Jak se natáčela slavná závěrečná scéna a kdo měl původně hrát hlavní roli?

aktualizováno 18.06.2017, 00:33 | 17.06.2017, 19:32 | TV Nova

Veleúspěšná krimikomedie Adéla ještě nevečeřela letos slaví kulaté výročí. Co jste však určitě nevěděli o jejím natáčení?

Snímek o soukromém detektivovi Nicku Carterovi (s obsazením této role byl původně před Michalem Dočolomanským osloven americký herec Robert Redford) má své skalní fanoušky dodnes. A letos slaví kulaté výročí, natočen byl totiž v roce 1977! Věřili byste, že už je to 40 let?

 

Přečtěte si, co jste o slavné komedii určitě nevěděli. Slavila úspěchy po celém světě!

– Původně se film měl jmenovat Už mě mají!

– Natáčelo se v Praze a na Konopišti.

– Miloš Kopecký měl během natáčení hned čtyři dabléry!

– Zvuky, které vydávala masožravá rostlina, se vytvářely namydlenými dlaněmi, mokrým hadrem, vodou ve vaně, záchodovým zvonem a mlékem v pytlíku.

– Poté, co nevyšel Robert Redfort do obsazení hlavní role (jeho agent si údajně spočítal, kolik by herec dostal v přepočtu na dolary, a rázně to zatrhl), dostal roli Nicka Cartera Jiří Kodet. Prošel castingem i kamerovými zkouškami, vše ale nakonec pohořelo na tom, že se nevešel do kostýmu! Ten byl už ušitý a přešívat jej by bylo velmi nákladné.

– Povšimněte si, že ve scéně, kdy Michal Dočolomanský coby Nick Carter stoupá ve speciálních botách po stěně domu vzhůru, jsou vidět mraky, které prozrazují, jak se scéna natáčela – ve skutečnosti se pohyboval horizontálně.

– Závěrečná scéna, ve které se Miloš Kopecký vyhrabe na lokomotivě z uhlí, byla natáčena na nepojízdném exponátu z Národního technického muzea. Jak tedy filmaři lokomotivu rozpohybovali? Jednoduše – tlačila ji jiná lokomotiva. O doprovodné efekty, jako je dým a pára, se postaraly dýmovnice a další pyrotechnika.

– Ukolébavku „Princi můj malinký, spi!“ nesložil Wolfgang Amadeus Mozart, jak je řečeno ve filmu, ale Bernhard Flies.

Adéla ještě nevečeřela
(Foto: oficiální zdroj)

– V roce 1978 získal film Zvláštní cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Miami. Ve stejném roce sklidil úspěch také ve Španělsku na Filmovém festivalu fantastických filmů a hororů Sitges, kde Jaroslav Kučera získal Cenu za nejlepší kameru, a na Mezinárodním filmovém festivalu v Káhiře. Zde získali tvůrci Diplom za vynalézavý parodující humor. Ve Španělsku byl film oceněn ještě o rok později, tentokrát na Filmovém festivalu humoristických filmů v La Coruña, kde získal Cenu za režii Oldřich Lipský. Tentýž rok film oslnil i pařížské publikum na Festivalu fantastických filmů. Zde získal druhé místo v hlasování diváků. Druhou příčku obsadil také na Mezinárodním filmovém festivalu v Houstonu. Tentýž rok si v Bělehradě u příležitosti FEST '79 Bělehrad vysloužili ceny také scénáristé Vladimír Labský a Milan Nejedlý.

  • Adéla ještě nevečeřela - 4
  • Adéla ještě nevečeřela - 3
  • Adéla ještě nevečeřela - 2
  • Adéla ještě nevečeřela - 1
 

Není divu, že si film získal srdce diváků po celém světě! Zasmějeme se mu i dnes po 40 letech a tvůrcům patří obrovská poklona za to, jak to tehdy bez všech technických vymožeností, které známe dnes, vymysleli.

 

Film Adéla ještě nevečeřela můžete sledovat v neděli 18. 6. od 17:10 na TV Nova a v repríze 20. 6. od 17:50 na Nova Cinema.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOP ZAJÍMAVOSTI Skleněného pekla: Podle hlavního hrdiny byl pojmenován slavný dům v centru Prahy!

ZE STÁŽE NA OBRAZOVKU! Reportérky TV Nova promluvily. Jaké pocity prožívaly při svém poprvé?Vložit komentář