ANKETA: Vraždící klauni, monstra, stárnoucí nacisté, ale i láska. Jaké jsou nejlepší filmy podle Stephena Kinga? HLASUJTE!

Aktualizováno 1.1. 2018 12:42
Nejlepší filmy podle Stephena Kinga!
Zdroj: TV Nova

V kinech právě řádí Pennywise v adaptaci románu Stephena Kinga To a trhá rekordy sledovanosti. Hollywood po spisovateli Kingovi sáhl už téměř šedesátkrát. Podívejte se na žebříček nejlepších filmových adaptací knih hororového mága. Která je vaše nejoblíbenější? Hlasujte!

Mezi filmy podle legendy hororvého žánru se najdou kultovní trháky posledních desetiletí, ale i méně známé kousky natočené pro fanoušky „Kingovek“.

1. Carrie (1976)
První Kingův román vůbec a nejlepší filmová verze příběhu o Carrie, dívce týrané vlastní matkou, náboženskou fanatičkou. Ve škole neoblíbená a zakřiknutá dívka Carrie objevuje v tíživých momentech své telekinetické schopnosti. Křehká středoškolačka v mistrovském podání Sissy Spacek, která má české předky, nemá ani ponětí, jak ničivou sílu v sobě nosí, dokud nedostane příležitost dát lekci těm, kteří jí dělali ze života peklo.

Carrie
Zdroj: TV Nova

2. Zelená míle (1999)
Strhující, i když už trochu otřepaná podívaná. Tom Hanks v roli dozorce Paula vypravuje příběh o odsouzených na smrt. Do popředí vystupuje černý hromotluk, který je nespravedlivě odsouzen za vraždu dvou malých holčiček. Má léčivé schopnosti, což si vyzkoušel i hlavní hrdina, kterého jednu dobu trápil močový měchýř. Stačil jediný pevný stisk a Paul byl jako nový. Ani po letech neztrácí film nic ze své pozoruhodné atmosféry, která doslova připoutává k obrazovce.
Zelená míle
Zdroj: csfd.cz

3. Vykoupení z věznice Shawshank (1994)
Další kultovní snímek, který si navíc vysloužil sedminásobnou nominaci na Oskara. Nespravedlivé odsouzení je tu stejně jako v Zelené míli hlavním motivem. Divácky vděčný je i popis života ve vězení a chování dozorců. Andy poznává několik pozoruhodných postaviček, kteří jsou jeho spoluvězni. Když se po letech objeví nečekaně šance na obnovení soudního procesu, které by vedlo k jeho osvobození, zabrání mu v tom ředitel věznice. To už Andymu opravdu nezbývá nic jiného, než si proklestit cestu ven sám.
Tim Robbins jako Andy v americkém dramatu Vykoupení z věznice Shawshank.
Zdroj:

4. Misery nechce zemřít (1990)
Spisovatel Paul Sheldon vydává svou poslední knihu o hrdince Misery. Je jí už otrávený, proto ji v poslední kapitole zavraždí a je připravený pokračovat v psaní něčeho úplně nového. Vyjíždí si tedy do hor, kde je zvyklý psát, ale cestou se vybourá kvůli sněhové vánici. „Naštěstí“ ho z auta vyprostí zdravotní sestra Annie, která je zároveň jeho velkou obdivovatelkou. Převeze ho do svého domu a tam léčí jeho poraněné nehybné nohy. Její péče brzy přeroste v uvěznění a izolaci od zbytku světa, pro ostatní je Paul nezvěstný. Zprvu milá sestra Annie odhaluje i svou temnější stránku, a ta spisovateli nikdy neodpustí, že jí zabil její oblíbenou hrdinku Misery.
Misery nechce zemřít
Zdroj: TV Nova

5. Osvícení (1980)
Samotný nápad nastěhovat mladou rodinu do prázdného domu opředeného šílenými historkami zavání tuctovým béčkem o „domu hrůzy“, kterých už proběhlo na filmovém plátně nespočet. Toho si byl Stanley Kubrick dobře vědom a velmi šikovně převedl knihu do filmové podoby. Z románového bestselleru vznikl jeden z nejlépe hodnocených filmů vůbec. Přidělení hlavní role Jacku Nicholsonovi byla už jen třešnička na dortu.
Osvícení
Zdroj: TV Nova

6. Hřbitov domácích zvířátek (1989)
Krásný příspěvek do mlýna filmů o zombie s typickým paranoidním nádechem. Nápad tak jako u Osvícení tedy tuctový, ale geniálně zpracovaný. Pokud se chcete opravdu bát, což už u hororů není moc zvykem, rozhodně vás zaujme tento příběh rodiny Creedových. Film má i pokračování z r. 1992, ale už tp už nedosahuje tak vysoké úrovně.
Hřbitov domácích zvířátek
Zdroj: TV Nova

7. Stůj při mně (1986)
V příběhu nenajdeme příliš „kingovských prvků“ jako je nadpřirozeno a zahnívající hororová atmosféra, v tomto je netypický. Jde o „obyčejné" vyprávění o přátelství 4 dospívajících kluků, kteří se vydávají za dobrodružstvím, a tím je hledání mrtvoly jejich vrstevníka.
Stůj při mně
Zdroj: TV Nova

Anketa

Která adaptace knihy Stephena Kinga je vaše nejoblíbenější?

Hlasovalo 104 lidí.


NEPŘEHLÉDNĚTE:
Hollywood pláče pro obra ze Zelené míle: Byl to poklad, řekl Hanks

A do prkýnka! Vězeň zkusil prchnout záchodem. Jak dopadl?

Maci/nova.cz