Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Velikonoce nám již klepou na dveře. Přestaňte tedy s jarním úklidem a pojďte se s námi podívat na to, co je ve skutečnosti důležité učinit pro vítání svátků jara, i když se zima s námi stále nechce rozloučit, a snad právě proto si jarní atmosféru ...

Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář »

Velikonoční tradice? Prozradíme vám, na co nezapomenout!

Pletení velikonoční pomlázky
zdroj: TN.cz/Jakub Deml Pletení velikonoční pomlázky
aktualizováno 17.04.2017, 10:05 | 17.04.2017, 09:57 | Nova.cz

Velikonoce nám již klepou na dveře. Přestaňte tedy s jarním úklidem a pojďte se s námi podívat na to, co je ve skutečnosti důležité učinit pro vítání svátků jara, i když se zima s námi stále nechce rozloučit, a snad právě proto si jarní atmosféru a pohodu vytvořme alespoň doma.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. Kristovo ukřižování se událo kolem roku 30 či 33 v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. Historicky lze symboly Velikonoc vystopovat jako univerzální symboly jara a plodnosti například až do starověkého Egypta. V užším pojetí se Velikonocemi míní pouze slavnost Zmrtvýchvstání Páně neboli Vzkříšení Krista na Boží hod velikonoční. V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, tedy na měsíc březen či duben.


Lidové zvyklosti spojené s Velikonocemi se pochopitelně místně liší. Vzhledem k časové blízkosti křesťanských Velikonoc a jarní rovnodennosti mají tyto tradice původ v pohanských oslavách příchodu jara. Podle etnologie tedy navazují na tradici původně pohanskou.

 


 

Velikonoční symoboly

Svíce
Bohoslužba začíná zapálením velikonočního ohně, který symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Od tohoto ohně se pak zapaluje velikonoční svíce (paškál). Ta je v mnoha kulturách chápána jako znamení života.

 

Vajíčko
Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení.

Kraslice
(Foto: YouTube.com)


Beránek
Beránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé při svém svátku pojídají beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta.

Velikonoční beránek - 10
(Foto: oficiální zdroj)

 

Mléko a med
Mléko s medem symbolizuje zaslíbenou zem z Exodu.

 

Kříž
Kříž je nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním.

 

Kočičky
Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela z jejich spálení o Popeleční středě.

 

Zajíček
Zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc.

 

Křen
Křen symbolizuje hřebíky či hořkost utrpení Krista.

 

 


Velikonoční zvyky - v Čechách
 

Kraslice


Vajíčko je tedy prastarý symbol života, plodnosti a vděku. Už v dávných dobách se jim přisuzovala magická moc, která se zvyšovala obarvením. Červená barva hrála důležitou roli, neboť je to barva krve a rovněž s ní spojeného života. Zdobená vejce se užívala nejen při jarních obřadech, ale také při narozeních, svatbách a pohřbech.

 

Jidášky

Pokud nemáte chuť péci ani mazanec, zkuste aspoň jidášky nebo malé mazance - briošky, obojí je pečivo z bílé mouky a medu ve tvaru válečku, může být také slaná varianta. Symbolizují provaz, na němž se Jidáš oběsil - podle křesťanského výkladu. Prozaičtější lidový výklad praví, že hospodyním bylo líto zbytků těsta a dětem pekly malé figurky a zvířátka pro potěšení. 

Mazanec
(Foto: shutterstock.com)

 

Mazanec

Nechce-li se vám péct beránka, zkuste mazanec, aspoň ten by neměl chybět. Je symbolem slunce, zadělává se na Bílou neděli, dělá se ze stejného těsta jako vánočka.

 

Pomlázka

Pomlázka vyrobená z mladých vrbových proutků, měla ženám předat mládí a sílu těchto proutků. Pánové a chlapci by si měli plést z proutků pomlázku nebo tzv. žílu a ženy by se měly nechat tímto proutkem vyšlehat, aby omládly a zkrásněly. Vajíčko jako odměna za omlazení znamená symbol nového života, vzkříšení. Potom tedy zapomeňme na Botox a nechme se pořádně vyšlehat na Velikonoční pondělí. Můžeme poučit muže, že správně se šlehá jen mašlemi a po zádech nikoliv po hýždích, jak je u našich koledníků zvykem.

Pletení velikonoční pomlázky
(Foto: TN.cz/Jakub Deml)

 


Velikonoční zvyky - v zahraničí
 

 

Ve Spojených státech jsou velikonoční svátky náboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin mimo návštěvy kostela se schází kolem zdobení velikonočních vajíček v sobotu večer a jejich „lovu“ v neděli ráno. Podle dětských pohádek byla vajíčka během noci přinesena Velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. Důvod, proč by to měl zajíček dělat, se vysvětluje jen zřídka. V čechách existuje podobný zvyk nazvaný Hledání pokladu

 

V Anglii tradičně ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze.

 

V Norsku je, kromě lyžování v horách a malování vajíček, tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, jako je například Hercule Poirot nebo příběhy od Agathy Christie. Dokonce i obaly od mléka obsahují na Velikonoce detektivní příběhy

 

Zjistili jste, že vás nepřitahuje žádná velikonoční tradice? Nebaví vás uklízet ani nic zdobit či malovat? Tak především vy nezapomeňte na radost ze života, jelikož o tom právě svátky jara jsou a řádně je oslavte. Mají se slavit 50 dnů, tak do toho a krásné Velikonoce!

 

Nepřehlédněte:

 

VELIKONOČNÍ VÝPRASK: Kdo to v Ulici schytal nejvíc? Podívejte se na VIDEOSdílejte s přáteli:
Přidejte komentář