Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jeden z nejznámějších českých režisérů Miloš Forman navždy odešel do filmového nebe. O smutné události informovala jeho žena Martina.

Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář »

UPŘÍMNOU SOUSTRAST: Zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Bylo mu 86 let

Miloš Forman
zdroj: Korzo Miloš Forman
aktualizováno 14.04.2018, 11:35 | 14.04.2018, 10:20 | PJ

Jeden z nejznámějších českých režisérů Miloš Forman navždy odešel do filmového nebe. O smutné události informovala jeho žena Martina.

„Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,“ sdělila ČTK Formanova manželka Martina. Ta zároveň informovala, že poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu.

Miloš Forman s manželkou
(Foto: isifa.com)

Miloš Forman na konci 60. let utekl do Spojených států amerických, aby jeho filmovou tvorbu nemohl žádným způsobem ovlivňovat tehdejší režim, který v Československu panoval, a udělal tak dost možná to nejlepší rozhodnutí ve svém životě. Byl držitelem dvou Oscarů, třech Zlatých glóbů i francouzského ocenění César, což z něj dělá nejúspěšnějšího českého režiséra vůbec. 

  • Miloš Forman
  • Miloš Forman, režisér snímku Hoří, má panenko
  • Martina a Miloš Formanovi
  • Miloš Forman - 2

Mezi Formanovy nejznámější snímky patří například Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), muzikál Vlasy (1979), Amadeus (1984) anebo Goyovy přízraky (2006). Oscarový režisér se narodil 18. února 1932 v Čáslavi. Oba jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, a tak Miloš vyrůstal v internátní škole pro oběti druhé světové války. Svět filmu ho lákal již od útlého dětství, a proto se rozhodl pro studium herectví na DAMU, kam však nebyl přijet. Zkusil své štěstí znovu, tentokrát v oboru scénáristika a dramaturgie na FAMU, který úspěšně absolvoval. 

Prvním Formanovým celovečerním snímkem byl Černý Petr (1963), který si vysloužil několik ocenění a slavil velké úspěchy i v zahraničí. Roku 1965 vznikl jeho další film s názvem Lásky jedné plavovlásky a o dva roky později Miloš natočil snad možná nejznámější český film Hoří, má panenko. 

Více podrobností se dozvíte ZDE.Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář