TOP 10 ČESKÝCH KOMEDIÍ: Která je ta úplně nejlepší? HLASUJTE!

Publikováno 31. 12. 2017
TOP CZ komedie
Zdroj: oficiální zdroj

Pelíšky, Jak dostat tatínka do polepšovny, nebo S tebou mě baví svět? Která z deseti TOP komedií v článku si zaslouží váš hlas jako ta úplně nejlepší? Nebo máte v oblibě nějakou jinou? Hlasujte!

Pelíšky (1999)

Tragikomedie Jana Hřebejka na motivy knihy Hovno hoří od Petra Šabacha vypráví o životě dětí Šebkových a Krausových a jejich rodičích. Zatímco se děti přátelí, jejich otcové se nemohou vystát. Film s humorem ukazuje život před příchodem sovětských vojsk a končí právě s touto událostí. 

Pelíšky
Zdroj: archiv


Marečku, podejte mi pero! (1976)

Komedie Oldřicha Lipského o dospělých dělnících, kteří se musí vrátit do školních lavic a zvýšit si svou kvalifikaci, aby mohli nadále pracovat v podniku procházejícím modernizací. A jak je vidět, školní návyky z dětských let se mohou projevovat i v pokročilém věku. Někdy dokonce i v mnohem větší míře, než tomu bylo v dětství. A je vůbec přítomen Hliník?

Marečku, podejte mi pero!
Zdroj: TV Nova
 

Vesničko má středisková (1985)

Opožděný družstevní závozník Otík Rákosník a řidič pan Pávek způsobují jeden malér za druhým. Nezapomenutelná dvojice v kultovní komedi Jiřího Menzela.

Slavný Otík z filmu Vesničko má středisková
Zdroj: oficiální zdroj

Báječná léta pod psa (1997)

Film vznikl na motivy stejnojmenného románu Michala Viewegha. S tímto nostalgickým příběhem, který popisuje dospívání citlivého Kvida a také zachycujíce šedá léta socialismu, se ztotožní  mnoho z nás. Tato komedie také zachycuje trampoty Kvidova otce, jehož úsilí zabezpečit rodinu bez ztráty důstojnosti ho dovede až ke stavbě vlastní rakve.

Báječná léta pod psa
Zdroj: oficiální zdrojPostřižiny (1980)

Mozaika humorně laděných rituálů, kterými si Francin a Maryška koření své manželství, byla natočena na motivy knihy Bohumila Hrabala a na filmovém plátně ztvárněna Jiřím Menzelem již roku 1980.

Postřižiny
Zdroj: oficiální zdroj


Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)

Nezapomenutelná rodinná komedie Marie Poledňákové volně navazuje na film Jak vytrhnout velrybě stoličku skvěle baví od začátku do konce. Příběh zasazený do prostředí malebné vesnické chaloupky uprostřed lesa zachycuje osud malého Vaška, jeho znovu nalezeného tatínka Luboše, dědy, prasete Pepy a Vašíkovy maminky, která se musí vypořádat s legráckami a lumpárnami všech tří chlapů v chalupě.

Tomáš Holý
Zdroj: Nova.cz

Obecná škola (1991)

"Jmenuji se Igor... Hnízdo!" Jméno svérázného učitele chodícího ve vojenské uniformě nemusíme dlouho představovat. Stejně tak jako Edu Součka s kamarádem Toníkem a tatínkem Fanoušem Součkem. Tento film natočený již před více něž čtvrt stoletím Janem Svěrákem podle scénáře Zdeňka Svěráka je spojen s mnoha zajímavostmi, protože v domě nedaleko školy, kde se film natáčel, opravdu Zdeněk Svěrák bydlel a místní školu navštěvoval.

Obecná škola - 3
Zdroj: Archiv TV Nova

Vrchní, prchni! (1980)

Česká filmová komedie o fantomovi jídelen a restaurací z roku 1980 je dnes českou klasikou. Josef Abrahám ztvárňuje knihkupce Vránu, který se rozhodne řešit svou svízelnou finanční situaci tím, že využije toho, že si jej lidé v restauracích často pletou s číšníkem a začne v restauracích a hospodách inkasovat. Netrvá dlouho a dostane se do všech novin coby nepolapitelný fantom pražských a později i mimopražských restaurací.

Nestárnoucí komedie Vrchní, prchni
Zdroj: TV NovaS tebou mě baví svět (1982)

Tento hit Marie Poledňákové byl dokonce vyhlášen za komedii století! Kdo by neznal příběh o zimní dovolené tří kamarádů a jejich šesti malých dětech. Tato komedie si získala srdce milionů diváků. 

S tebou mě baví svět - 16
Zdroj: oficiální zdroj

Slunce, seno, jahody (1983)

Zní to neuvěřitelně, ale oblíbená komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody měla premiéru již před více než třiceti lety. Pohodová letní atmosféra a příběh popisující někdy až chaotický život na vesnici přiměje zasmát se znovu a znovu i po letech. Tato úspěšná komedie měla jako jediná v seznamu pokračování, a to dokonce dvě!

Slunce, seno, jahody - proměny herců - 14
Zdroj: Nova.cz


Anketa

Která česká komedie je úplně nejlepší?

Hlasovalo 1114 lidí.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

TAJEMSTVÍ filmu S tebou mě baví svět dnes: Natáčení scény v bačkůrkách mělo vážné následky!

Účastníci zájezdu, Román pro ženy či Nestyda: Který film podle knih Michala Viewegha máte nejraději? HLASUJTE!
 

Kir