VELKÝ PŘEHLED: Víte, proč se hází střevícem nebo lije olovo? Jen některé vánoční tradice dnes ještě mají smysl!

Publikováno 24. 12. 2017
Vánoční tradice
Zdroj: Profimedia

Málokteré období v roce je spjato s tolika tradicemi a zvyky jako právě Vánoce. Podívejte se na ty nejznámější a neoblíbenější! Které z nich dodržujete vy?

SKOŘÁPKOVÉ LODIČKY
Jak vypadají lodičky ze skořápek? Vlašské ořechy je potřeba rozpůlit a vyprázdnit. Poté se dovnitř, nejlépe pomocí nakapaného vosku, připevní malá svíčka, čímž vznikne ořechová lodička, která se vypustí do nádoby s vodou. Je ale velmi důležité, aby si svou lodičku každý zhotovil sám, protože její plavba představuje životní dráhu toho, kdo ji vyslal.

Vánoční zvyky - pouštění skořápek
Zdroj: Profimedia

ROZKRAJOVÁNÍ JABLEK
Každý člen rodiny si po štědrovečerní večeři rozkrojí jedno jablko, což mu vyvěští, jak to bude s jeho zdravím v nadcházejícím roce. Pokud se po rozkrojení objeví hvězdička, znamená to, že daný člověk bude v příštím roce zdravý. Pokud se ale objeví křížek, nic dobrého dotyčného nečeká...

jablko
Zdroj: Thinkstockphotos

LITÍ OLOVA
Olovo si každý člověk roztaví nad plamenem svíčky či na kamnech a tento kov rychle nalije do nádoby se studenou vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ve vodě ztuhne, přítomní hádají, co je čeká.

Lití olova
Zdroj: oficiální zdroj

HÁZENÍ STŘEVÍCEM
Tato tradice je určená pro svobodná děvčata, která se na Štedrý den postaví zády ke dveřím a přes rameno hodí svůj střevíc. Pokud po dopadu špička střevíce ukazuje ven ze dveří, znamená to, že se dotyčná dívka do roka provdá. Pokud ne, zůstane v příštím roce svobodná.

Tenisky
Zdroj: Thinkstockphotos

KAPR KE ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘI
Neodmyslitelnou součástí Vánoc je rozhodně i kapr ke štědrovečerní večeři. Nejčastěji smažený v trojobalu. V poslední době ho však mnoho lidí vyměnilo za jiné ryby nebo za řízky.

Kapr se salátem
Zdroj: Profimedia

ZLATÉ PRASÁTKO
Tato tradice tvrdí, že pokud vydrží člověk celý Štědrý den nejíst, večer se mu zjeví zlaté prasátko, které dotyčnému zaručí hojnost a dobrou úrodu na celý příští rok!

Zlaté prasátko
Zdroj: Thinkstockphotos

Které z tradic dodržujete vy?

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Velké přání Patricie Solaříkové: Materiální stránka je absurdní! K Vánocům chce něco důležitějšího než dárky

Vánoce v Thajsku: Veronika Arichteva, Sylva z Ordinace, je proplakala! Proč?

Sofie Filippi alias Klára z Ordinace překvapuje: Letos se na Vánoce rozrosteme! Kdo zaplní prázdnou židli?

don