Film Vesničko má středisková vznikl omylem! Jak se to stalo a co musel kvůli roli představitel Otíka podstoupit?

Publikováno 17. 12. 2017
Slavný Otík z filmu Vesničko má středisková
Zdroj: oficiální zdroj

Fillm Vesničko má středisková je jednou z nejlepších českých komedií všech dob. Hlavní roli mentálně zaostalého Otíka ztvárnil maďarský herec János Bán. Co musel kvůli roli podstoupit a jak film vůbec vznikal?

Uplynulo 30 let od prvního promítání Vesničko má středisková v československých kinech. Dodnes má film velkou sledovanost a patří mezi nejoblíbenější, málokdo ale ví, že film vznikl vlastně omylem! Scénárista Zdeněk Svěrák kvůli administrativní chybě dostal dva honoráře za námět k jinému filmu. Kvůli finanční kontrole musel tedy narychlo napsat další scénář, tím vznikla tato skvělá komedie.

 

19

GALERIE: János Bán, Vesničko má středisková

Zdroj: Archiv TV Nova

Vesničko má středisková

Hodnocení:

Role Otíka zaujala Jánose hned jak si přečetl scénář. Chování mentálně zaostalého chlapce muselo být ale věrohodné, proto chodil mezi mentálně zaostalé děti a pozoroval je. Pro herce Jánose Bána byla komedie nejdůležitějším snímkem jeho kariéry, a to nejen díky tomu, že získala nominaci na Oscara. Herci, včetně režiséra Jiřího Menzela, tak mohli vycestovat do Ameriky na předávání nejprestižnějšího filmového ocenění na světě.

János Bán - 7
Zdroj: oficiální zdroj / facebook.com

Bán žije stále v Maďarsku, kde se věnuje herectví. Zahrál si třeba ve filmu Modré z nebe a je nositelem titulu zasloužilý umělec. Prožil si ale i těžká období a to ve chvíli, kdy se ocitl mezi bezdomovci. Kvůli osobním problémům skončil bez peněz a neměl kde bydlet. To už je ale naštěstí minulost!

 

Komedii Vesničko má středisková vysíláme v neděli 17. 12. ve 20:20 a v repríze ve čtvrtek 21. 12. v 10:05 na Nově!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOK: Santu Clause odvedla policie přímo během natáčení! Co se na place oblíbeného filmu dělo?

Pokračování úspěšné komedie Sněženky a machři stálo 70 milionů a pořádné nervy. Co se zvrtlo?


PROBLEMATICKÉ NATÁČENÍ: Romantická komedie Krásná pokojská málem nevznikla! Původní příběh nevyhovoval

TV Nova