Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Česká vojna nebyla žádná pohádka, hlavně pro paragány. Film Copak je to za vojáka... přiblížil některé aspekty drsného výcviku. Měli byste na to žaludek?

Sdílejte s přáteli:
Přidejte komentář »

Autentický pohled na vojenský výcvik: Film Copak je to za vojáka odhalil jednu drsnou skutečnost

Copak je to za vojaka
Copak je to za vojaka
aktualizováno 22.04.2018, 12:03 | 22.04.2018, 12:03 | Kir

Česká vojna nebyla žádná pohádka, hlavně pro paragány. Film Copak je to za vojáka... přiblížil některé aspekty drsného výcviku. Měli byste na to žaludek?

V české filmové komedii z roku 1988 se můžete přesvědčit o tom, že vojna sice nebyla kojná, ale jinak to byla náramná legrace. Svobodník Kouba sloužící u výsadkářů má slabost pro ženy. Jeho nadřízený ho nemá rád. V době vojenského cvičení na cestě do kasáren však Kouba ukáže opravdový charakter, když zachrání život malému chlapci, usvědčí zloděje a najde si partnerku na celý život, shodou okolností sestru velitele.

Copka je to za vojaka


• Role vojína Kouby byla jedna z prvních rolí tehdy dvacetiletého Jiřího Langmajera. Vynesla mu honorář 7 500 Kčs, ale především velkou popularitu.• Ve filmu se objevily mažoretky chebského městského dechového orchestru.Ačkoliv Jiří Langmajer ve filmu hrál vojáka, sám na vojnu nastoupil až o dva roky později. Díky této roli byla však jeho vojna velká pohoda: „Ten pobyt bych přirovnal k bezva dovolené,“ přiznal se v jednom rozhovoru Langmajer.

Copak je to za vojáka
(Foto: Archiv TV Nova)


Podoba výcviku přežití zobrazená ve filmu je autentická. Vojáci během takového výcviku skutečně konzumovali slepice, ale také ryby, hady, žáby, či čaje z jehličí nebo bylinek.• Natáčelo se v Mníšku pod Brdy, Zadní Třebání, Klatovech, Lysé nad Labem, Ondřejovicích a Karlštejně, kde byl filmován most přes Berounku.Ve snímku se jedna scéna odehrává v masokombinátu. Jedná se o klatovský podnik a před kamerou se objevili i skuteční tehdejší zaměstnanci.• Soundtrack snímku složil Petr Hapka, během filmu si můžete všimnout pro něho velmi typických basových tónů a saxofonu. Copak je to za vojáka uvidíte v neděli 22. dubna 2018 od 17:35 na TV Nova nebo v repríze v úterý 24. dubna 2018 od 18:15 na Nova Cinema.NEPŘEHLÉDNĚTE:

VELKÁ GALERIE: Jak dnes vypadají místa z filmu Copak je to za vojáka? Nepoznali byste je


DĚSIVÁ NEHODA na place: Při natáčení trháku Blade 2 dočasně osleplo přes 30 členů štábuSdílejte s přáteli:
Přidejte komentář